< sekcia Kultúra

E. Šušková: Stravinskij je pre mňa absolútnou hudobnou ikonou

Eva Šušková, archívna snímka. Foto: TASR Andrej Galica

Februárové Konvergencie nadväzujú na spoluprácu s hercom Robertom Rothom, ktorý sa na úvod festivalu predstaví v Klube pod lampou na čítaní o hudbe - Roth číta Stravinského.

Bratislava 7. februára (TASR) – V Bratislave sa vo štvrtok začína medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. Do 17. februára ponúkne koncerty venované jednému z najslávnejších skladateľov hudby 20. storočia Igorovi Stravinskému (1882 — 1971). Týmto podujatím festival odštartuje oslavy svojej dvadsaťročnej existencie, ktoré vyvrcholia v septembri.

Zimnú edíciu Konvergencií pripravujú organizátori štvrtý rok. "Začali sme Dmitrijom Šostakovičom v roku 2016, pokračoval Béla Bartók, minulý rok sme robili primárne neskoré kvartetá Ludwiga van Beethovena a jeho komornú hudbu. Igor Stravinskij sa nám zdal ako logické vyústenie týchto troch velikánov," uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták. Stravinského označil za jedného z najvplyvnejších autorov, skladateľov, osobností, umeleckých filozofov 20. storočia. "Priniesol do hudby veľmi veľa novátorstva, progresívneho myslenia, ale aj neuveriteľne zručnej remeselnej skladateľskej kvality. Po celý svoj život sa nezastavil vo svojom vlastnom vývoji, v tomto je neuveriteľne inšpiratívnym skladateľom pre nás hudobníkov i pre verejnosť, ktorú hudba oslovuje."

Februárové Konvergencie nadväzujú na spoluprácu s hercom Robertom Rothom, ktorý sa na úvod festivalu predstaví v Klube pod lampou na čítaní o hudbe - Roth číta Stravinského. Čítať sa bude aj zo Stravinského knihy Hudobná poetika. Roth sa predstaví aj ako Rozprávač, Vojak a Diabol v Stravinského Príbehu vojaka 16. a 17. februára v Slovenskom rozhlase. K tejto rozprávke o láske, vojne a o tom, ako nezapredať svoju dušu v réžii Silvestra Lavríka a v novom preklade Jána Štrassera a Eleny Flaškovej sa festival vracia s novým naštudovaním po niekoľkých rokoch od úspešných koncertov na Konvergenciách v Bratislave, Košiciach a na Pohode.

Konvergencie otvorí 13. februára koncert klavírneho dua Nory a Mikiho Škutovcov, ktorí uvedú Stravinského Svätenie jari vo verzii pre dva klavíry. "Veľmi sa na to tešíme, myslím si, že to bude jeden z hajlaitov zimnej verzie festivalu," povedal pre TASR Lupták ku koncertu, na ktorom sa predstavia aj huslista Milan Paľa a klaviristka Katarína Paľová vo výbere Stravinského komornej tvorby pre husle a klavír. Na festivale sa stretnú aj ďalší špičkoví domáci i zahraniční umelci, okrem iného v zahraničí pôsobiaci slovenskí huslisti Igor Karško (Švajčiarsko) a Peter Biely (Španielsko), členovia Slovenskej filharmónie (Martin Ruman, viola, Peter Kajan, fagot, Vilam Vojčík, Peter Kižňanský, lesné rohy, Branislav Belorid, trombón, Peter Kosorín, bicie), klarinetisti Ronald Šebesta a Branislav Dugovič, všestranní hráči na kontrabase Juraj Griglák a Robert Ragan či harfistka Mária Kmeťková. Zo zaujímavých zahraničných hostí možno spomenúť rakúsku flautistku Irmgard Messin, maďarského trubkára Zoltána Molnára a kanadského violistu Juana-Miguela Hernandeza.

Na festivale zaznejú v rámci koncertu Concertino (14. 2.) aj dva piesňové cykly - tri piesne na Shakespeara a štyri ruské piesne v podaní sopranistky Evy Šuškovej. "Stravinskij je pre mňa absolútnou hudobnou ikonou. Osobne mi je veľmi blízka jeho hudobná poetika, ale aj ruská pieseň. Stravinskij ma fascinuje tým, ako sa jeho kompozičný hudobný jazyk menil a vyvíjal," poznamenala speváčka.

Súčasťou sprievodných podujatí februárových Konvergencií je dokumentárny film o Stravinskom a kongeniálne animované spracovanie Príbehu vojaka ilustrátorom magazínu The New Yorker R. O. Blechmanom v Kine Lumiére (15. 2.).