Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Kultúra

Európske dni archeológie 2024 v SNM – Archeologickom múzeu

Foto: SNM

Slovenské národné múzeum – Archeologické múzeum sa počas 3. júnového víkendu opäť zapája do celoeurópskeho podujatia Európske dni archeológie.

Bratislava 13. júna (OTS) - Milovníkov archeológie, ako aj odbornú verejnosť pozýva na zaujímavý program, ktorý sa bude konať 14. – 16. júna 2024 v sídle SNM – Archeologického múzea v Kamperovej kúrii na Žižkovej 12 v Bratislave.

Myšlienka Európskych dní archeológie, s cieľom priblížiť prácu archeológov a archeologické dedičstvo širokej verejnosti, vznikla vo Francúzsku v Národnom inštitúte preventívnych archeologických výskumov (INRAP) a postupne sa rozšírila aj do iných krajín Európy. Európske dni archeológie sa konajú na niekoľkých miestach Slovenska – v múzeách, na archeologických náleziskách, ale aj v online priestore. Po archeologických pamiatkach a expozíciách budú návštevníkov sprevádzať archeológovia, pamiatkari i múzejníci. Priamo v inštitúciách sú pripravené prednášky, tvorivé dielne a ďalšie programy pre verejnosť. Národným koordinátorom podujatia na Slovensku je Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.

Programová ponuka SNM – Archeologického múzea

Piatok 14. 6. 2024
16.00 – 18.00 Najstaršie okná na Slovensku

Uvedenie novej publikácie, malý prednáškový cyklus – pohľad viacerých odborníkov na tému výnimočného nálezu rímskych okien zo Stupavy – ako to vidí autor archeologického výskumu, historik, či seizmológ a aké zaujímavé zistenia tento objav priniesol. Autorom publikácie je Vladimír Turčan, kurátor zbierok SNM – Archeologického múzea, ktorý viedol systematický výskum na stavebnom komplexe z doby rímskej v Stupave v rokoch 1987 – 2004. V roku 1994 boli objavené sklopené nadzemné múry aj s okennými otvormi. Stupavský výskum sa odvtedy hrdí viacerými prvenstvami: prvé známe okná z územia dnešného Slovenska, najstaršie doložené zemetrasenie na Slovensku, ale aj najstarší detský výtvarný prejav zo Slovenska. V rámci prednáškového cyklu vystúpia: archeológ Vladimír Turčan (priebeh výskumu a objav okien, historik Milan Greguš (staršie výskumy a bádatelia v Stupave), architektka Jana Minaroviech (zachované rímske architektúry) a seizmológ Róbert Kysel (zemetrasenia v stupavskom regióne). Na podujatí bude možné si publikáciu zakúpiť.

Sobota 15. 6. 2024
16.00 – 18.30 Hradné putovanie

Autorská prehliadka výstavy Život na hradoch a hrádkoch v múzeu, následne presun po nábreží, cez niekdajší Zuckermandel a Vydricu až na Bratislavský hrad – predstavíme si históriu a archeológiu podhradia a hradu - jednotlivé stavebné fázy, čo možno vidieť v teréne a čo na samotnom hrade.
Celý deň na nádvorí múzea prebiehajú: Hra na archeológa a Hra na rímskeho vojaka či stredovekého rytiera (!Pozor! hry na nádvorí len v prípade dobrého počasia)

Nedeľa 16. 6. 2024
Hravo o hradoch podujatie pre rodiny s deťmi v SNM - Archeologickom múzeu. Detská prehliadka výstavy Život na hradoch a hrádkoch, aktivity a hry v interaktívnej výstave

Hravo o hradoch a tvorivé dielne v pivnici na tému hradov (dotváranie malých modelov hradov a výroba listiny a jej pečatenie)
Celý deň na nádvorí múzea prebiehajú hry: Hra na archeológa a Hra na rímskeho vojaka či stredovekého rytiera
(!Pozor! hry na nádvorí len v prípade dobrého počasia)