Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Kultúra

Festival Art Film v Košiciach ocení Antóniu Liškovú a Maroša Kramára

Na snímke zľava hovorca festivalu Juraj Čurný, primátor Košíc Jaroslav Polaček, producent festivalu Ján Kováčik, predseda KSK Rastislav Trnka a umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch počas tlačovej konferencie organizačného tímu MFF Art Film Košice 2024 v Košiciach 6. júna 2024. Foto: TASR – František Iván

Súťažné sekcie košického festivalu sa v tomto roku rozšírili na tri.

Košice 6. júna (TASR) - Cenu Hercova misia na medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Art Film v Košiciach udelia slovensko-talianskej herečke Antónii Liškovej a slovenskému hercovi Marošovi Kramárovi. Informovali o tom vo štvrtok organizátori 30. ročníka festivalu, ktorý sa bude konať v dňoch 21. až 28. júna.

Cenu Zlatá kamera získajú slovenský režisér Miloslav Luther, rumunský tvorca Cristi Puiu a ukrajinský režisér Sergej Loznica, ktorého najnovší film Invázia premiérovo uviedli na tohtoročnom festivale v Cannes.

Súťažné sekcie košického festivalu sa v tomto roku rozšírili na tri. Okrem medzinárodnej súťaže hraných filmov a krátkych filmov pribudla sekcia filmov z krajín strednej a východnej Európy. V programe je aj ďalšia desiatka nesúťažných filmových sekcií. Chýbať nebude tradičná Slovenská sezóna alebo Výročia so Slovenským filmovým ústavom."Art Film ponúkne 143 filmov, 171 projekcií a množstvo sprievodného programu, či už pre odborníkov, ako aj širokú verejnosť," uviedol hovorca festivalu Juraj Čurný. Filmy sa budú premietať v ôsmich kinosálach v blízkosti historického centra. Dejiskom bude Kunsthalle, Kulturpark, kino Veritas, kino Úsmev, Katova bašta či Záhradné kino.

"Teší nás aj výrazné zastúpenie slovenských premiér naprieč súťažnými i nesúťažnými sekciami. Festivaloví diváci ich uvidia vôbec prvýkrát na Slovensku. Predstavíme aj aktuálne novinky z Cannes, Berlína, Benátok, Sundance či Rotterdamu, snímky od tvorcov, akými sú Wim Wenders, Radu Jude, Alexander Kluge, Lav Diaz, Sofia Coppola, Levan Akin, Michel Franco, Malgorzata Szumowska a iných, ako aj výrazné počiny mladých, menej známych, ale novátorských tvorcov," priblížil umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch. Dodal, že v programe sú aj slávnostné ceremoniály, masterclassy, autogramiády, koncerty, talkshow, prezentácie či výstavy. Súčasťou bude napríklad koncert Petra a Lipu a jeho hostí s pesničkami Milana Lasicu alebo koncert filmovej hudby so sólistami Mirkou Partlovou a Jánom Slezákom.

Producent festivalu Ján Kováčik skonštatoval, že Art Film už aj oficiálne sídli v Košiciach. "Je to symbolické vyjadrenie toho, že sme v metropole východného Slovenska našli skvelé podmienky na konanie filmového festivalu, ktorý patrí medzi, ako sa hovorí, rodinné striebro kultúrnych podujatí v našej krajine," povedal. Ocenil pritom aj podporu zo strany mesta a Košického samosprávneho kraja.