Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Kultúra

Festival Atmosféra zverejnil svoj hudobný program

Festival Atmosféra zverejnil svoj hudobný program Foto: Festival Atmosféra

V Hontianskych Nemciach vystúpia po prvýkrát aj zahraničné mená.

Hontianske Nemce 16. mája (OTS) - Atmosféra rozvíri tuzemské festivalové vody už po dvanásty krát. Aktuálny ročník prinesie silný line-up nielen zo Slovenska a Českej republiky; po prvýkrát do Hontianskych Nemiec zavítajú interpreti z Veľkej Británie. Na čo sa môžu návštevníci tešiť tento rok?

Foto: Pavel Kudiváni

Festival Atmosféra sa pravidelne vyznačuje osobitou dramaturgiou každého ročníka. Tá zvyčajne reflektuje spoločenské dianie, no dôraz dáva aj na hĺbku ponúkaných zážitkov. „Aj tento rok chceme našim návštevníkom na atmosférickú lúku priniesť skutočne čarovnú Atmosféru. Snažíme sa pre nich, a aj pre nás, vytvoriť priestor, kde môžeme byť sami sebou a plne autentickí. Malebný mikrosvet, v ktorom sa navzájom budeme cítiť akceptovane, slobodne a bezpečne,“ vysvetľuje hlavná organizátorka, Gretka Pavlovová.

Foto: Martina Mlčúchová

Skutočne čarovná Atmosféra v novom dizajne
Festival sa koná už niekoľko rokov v podmanivom prostredí neďaleko Hontianskych Nemiec. Jeho organizátori tento rok túžia po tom, aby si z neho návštevníci odniesli skutočne čarovné zážitky. „Atmosféru vnímame ako oslavu jednoduchých, no zásadných chvíľ, ktoré majú silu z obyčajností vytvárať magické momenty a z magických momentov naopak neopakovateľné okamihy, ktoré majú silu sa navždy vpísať do spomienok. A o všetky tieto „magic moments“ sa chceme s našimi návštevníkmi počas všetkých troch dní trvania festivalu podeliť,“ dopĺňa Pavlovová.Spustenie kampane Atmosféry sprevádza už tradične manifest, ktorého vizuálnu stránku reprezentuje úplne nový prístup. Sedem ročníkov reprezentovali Atmosféru ilustrácie slovenskej ilustrátorky Tiny Minor, no tento rok sa jej symbolom stala ilustrácia od Han Donau. Han vo svojom vizuále upriamuje pozornosť na to, že festival sa skladá z rôznych pekných mikro momentov, ktoré sa zlievajú do veľkej čarovnej Atmosféry. „Neviete spätne povedať, čo presne to bolo, vďaka čomu ste zabudli na okolitý svet. No ten pocit pretrváva ako hrejivý farebný oblak, v ktorom sa na pár dní stratíte,“ hovorí ilustrátorka.

Foto: Martina Mlčúchová

Dvanásty ročník je opäť o nezabudnuteľných zážitkoch
Pri tvorbe hudobného programu organizátori vychádzali z témy, ktorou je skutočne čarovná Atmosféra. Tak, ako sa festival skladá z množstva rôznych čarovných momentov, podobne je vyskladaný aj tohtoročný program. „Pri tvorbe programu sme, ako zvykneme, zvolili niekoľko prístupov. Zavolali sme viacero mien zo zahraničia (Česká republika a Veľká Británia), no na atmolúku voláme aj interpretov, bez ktorých si festival jednoducho nevieme predstaviť. V neposlednom rade sa návštevníci môžu tešiť aj na veľké zoskupenia, ktoré tvoria desiatky interpretov. Našu dramaturgiu charakterizuje žánrová rôznorodosť a hudobná pestrosť,“ dopĺňa Pavlovová.V rámci zahraničných mien do Hontianskych Nemiec z Veľkej Británie zavíta speváčka Caoilfhionn Rose, ako aj hudobník Daudi Matsiko. Z Českej republiky príde po prvýkrát Lenka Dusilová Band, no okrem nej sa so svojou experimentálnou tvorbou predstaví aj trio Himalayan Dalai Lama a po dvoch rokoch sa vráti hudobník Václav Havelka, tentokrát vystúpi s Irenou a Vojtěchom Havlovými.

Úvod roku 2024 sa niesol v znamení novej tvorby a silných nových albumov – piesne z nich na „atmolúke“ predstaví, napríklad, Jana Kirschner, skupiny Korben Dallas, Para, Billy Barman či Medial Banana.O širokospektrálne atmosférické zážitky sa zo slovenských interpretov postará aj Katarína Koščová s Danielom Špinerom, skupina Dennyiah, Fvck Kvlt, projekt KKR (Kontrola kvality reality) a Robert Pospiš s Martinom Sillayom, ktorí zahrajú svoje Piesne na dobrú noc.

Návštevníkov určite poteší aj vystúpenie viac ako 70-tich detí zo zboru Superar, ktorý sa predstaví s členmi Slovenského komorného orchestra s projektom Oslava rozmanitosti. Rovnako silný zážitok prinesie aj spojenie Folk&Bass Orchestra spolu so Ženami z Muzičky. Dokopy sa na dvanástej Atmosfére predstaví takmer 30 hudobných zoskupení a interpretov.

„Tento rok sme zaradili do programovej skladby aj viac folklóru. Vnímame, že v spoločnosti prevláda zvláštny trend jeho politizovania. My sme však zástancami slobody a toho, že folklór patrí nám všetkým a je súčasťou tradície každého jedného z nás. Preto aj festival po prvýkrát otvorí folklórne vystúpenie – Ondro a kamaráti,“ dopĺňa Pavlovová.

Dvanásty ročník festivalu Atmosféra sa bude konať na lúke neďaleko Hontianskych Nemiec od 2. do 4. augusta 2024. Vstupenky sú v dispozícii prostredníctvom siete TooToot.