< sekcia Kultúra

Festival Barbakan zaostrí na iránsku kinematografiu

ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Festival je určený pre priaznivcov hudby, filmu a výtvarného umenia.

Bratislava 5. októbra (TASR) - So sloganom "More zážitkov" láka tento rok do Banskej Bystrice priaznivcov hudby, filmu a výtvarného umenia festival Barbakan (10.-14.10.). "Otváracím filmom bude koprodukčná francúzsko-poľsko-nemecká dráma Ony, film mladej poľskej režisérky Malgorzaty Szumowskej s hviezdnou Juliette Binoche v hlavnej úlohe," povedal pre TASR Miro Lánik, riaditeľ festivalu, ktorý svoju filmovú ponuku premietne v kinosále Pamätníka SNP, Klube 77, v centre nezávislej kultúry Záhrada a na Akadémii umení.

Diváci sa môžu tešiť na kvalitné filmy z Iránu

Filmová časť prinesie tradičné sekcie - Ozveny filmových festivalov (ozývať sa bude Art Film Fest, Kino na hranici, Letný filmový seminár 4 živly, Eastsider), Domáca úroda (to najlepšie z tvorby v SR), Súťaž krátkych filmov, profil významného tvorcu (tento rok poľského režiséra Marcina Wornu). Vo Fokuse Barbakan zaostrí na iránsku kinematografiu. "Iránsky film posledné roky naozaj boduje, získava množstvo ocenení - Oscara, Zlatého leva, tie filmy sú výborné. Minulý rok sme hrali snímku Zbohom, Bagdad od Mehdiho Naderiho a dohodli sme sa na tom, že by zostavil pre festival reprezentatívnu prehliadku súčasného iránskeho filmu," priblížil Lánik genézu tohtoročného Fokusu, v ktorom diváci uvidia sedem mimoriadne kvalitných diel z Iránu. Medzi nimi i drámu Posledný krok (r. Ali Mosaffa, 2012), ktorá si z tohtoročného MFF Karlove Vary odniesla cenu FIPRESCI i ocenenie za najlepší herecký výkon pre Leilu Hatami, známu slovenským divákom z oscarovej snímky Rozchod Nadera a Simin. Iránska herečka sa na banskobystrických plátnach objaví tiež vo filmoch Krajina šťastia (r. Maziar Miri, 2011) alebo Sú veci, ktoré nevieš (r. Fardin Saheb Zamani, 2010).

Organizátori Barbakanu majú tento rok radosť aj zo Súťaže krátkych filmov, ktorá sa tešila záujmu tvorcov. "Prišlo nám 87 filmov z 19 krajín, z ktorých bolo naozaj ťažké vybrať pätnástku, ktorá sa bude uchádzať o Grand Prix," poznamenal Miro Lánik s tým, že predvýber 15 kvalitných filmov z deviatich krajín sveta určite potrápi medzinárodnú porotu. Tá bude pracovať v zložení režisér, scenárista a producent Mehdi Naderi (predseda), filmová teoretička Mária Ferenčúhová a Monika Pastuchová, zástupkyňa mesta Banská Bystrica. O Cene divákov rozhodnú návštevníci festivalu hlasovaním.

Svoj nový film odprezentuje na Barbakane Marcel Pazmán. "Budem uvádzať film 0800 800 818, spracováva problematiku obchodovania z ľuďmi. Bol natočený minulý rok v spolupráci s Medzinárodnou organizáciu pre migráciu. Sú to vlastne štyri príbehy ľudí zo Slovenska, ktorí sa stali obeťami obchodu z ľuďmi," uviedol na dnešnom stretnutí s médiami v Bratislave režisér.

Hudobná časť Barbakanu sa uskutoční od 11. do 13. októbra. Koncerty budú znieť v Klube 77 a v centre nezávislej kultúry Záhrada. V hudobnom line-upe figurujú Vetroplach, Taylor McFerrin, ženské trio The Cubes, Plastic Swans, Got Blue Balls. Džezovú hudbu prinesie Kubo Ursíny & Provisorium, vystúpi aj maďarský undergroundový projekt Volkova Sisters, Please the trees z Česka a ďalší.

Tešiť sa môžete aj na workshop Pristrihni si!

Súčasťou festivalu budú aj sprievodné podujatia. Niekoľkodňový workshop Pristrihni si! ponúkne možnosť naučiť sa zaujímavé skutočnosti o filme a filmovom materiáli. Prednáška Petra Konečného, šéfredaktora portálu kinema.sk, zasvätí záujemcov do tajov, histórie a trendov reklamy a nebude chýbať ani tanečné divadlo Martiny Hajdyli Lacovej a Lucie Kašiarovej s názvom Ženy/Women.

Vo výtvarnom programe Barbakan už od stredy (3.10.) predstavuje v spolupráci so Stredoslovenskou galériou umeleckú výstavu Z druhej ruky. Autorkami sú Marianna Mlynárčiková a Nora Ružičková. Expozícia v Bethlenovom dome potrvá do 11. novembra.