Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Kultúra

Festival Divadelná Nitra navštívilo vyše 2500 divákov

Inscenáciou Sme v pohode Slovenského národného divadla uzatvorili v stredu Medzinárodný festival Divadelná Nitra. V hlavnom programe ponúkol šesť inscenácií zo Slovenska, z Česka, Poľska a Maďarska. Na snímke zľava Zuzana Fialová, Anna Magdaléna Hroboňová a Ľuboš Kostelný v inscenácii Sme v pohode Slovenského národného divadla. V Nitre 12. júna 2024. Foto: TASR – Henrich Mišovič

Súčasťou Divadelnej Nitry bol aj bohatý a rozmanitý sprievodný program.

Nitra 14. júna (TASR) - V poradí 33. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra navštívilo od 7. do 12. júna viac ako 2500 divákov. Ako pripomenuli organizátori, aktuálny ročník bol výnimočný tým, že sa namiesto jesenného termínu presunul na jún a okrem Nitry sa viaceré podujatia a divadelné predstavenia konali aj v Košiciach a v Bratislave.

Zmenu termínu festivalu hodnotili mnohí jeho návštevníci aj partneri ako dobrý krok k ozvláštneniu atmosféry i programu. "Zapojenie Košíc a Bratislavy sa ukázalo takisto ako príťažlivé pre publikum. Vďaka patrí divákom, ktorí zaplnili hľadiská vo veľkom počte. Návštevnosť mnohých predstavení bola takmer sto percent kapacity sály. Diváci zasa dostali tú najvyššiu kvalitu, na akú sú zvyknutí. Ukázalo sa, že aj závažné témy a náročné umelecké formy môžu vypredať predstavenia," skonštatovala riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Ako zdôraznila, Asociácia Divadelná Nitra ako hlavný organizátor rovnomenného festivalu bude naďalej hľadať nové cesty, ako zaistiť dodržanie záväzku voči publiku prinášať inovatívne divadlo z celej Európy. "Táto úloha je ešte naliehavejšia vo vzťahu k mladej generácii, ktorá v Divadelnej Nitre vidí záruku kvality," myslí si Kárová.

Súčasťou Divadelnej Nitry bol aj bohatý a rozmanitý sprievodný program. "Priniesol vyše tridsať podujatí v uliciach, v budovách zúčastnených organizácií a združení, ale aj v nitrianskej synagóge. Zapojili sa doň kultúrne inštitúcie, ekologické a výskumné organizácie, vysoké školy i konzervatóriá a základné umelecké školy, ale aj Ukrajinci, ktorí našli v Nitre útočisko pred vojnou vo svojej vlasti," doplnili organizátori.