Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Kultúra

Festival Ekotopfilm-Envirofilm 2023 pozná víťazov

Na snímke riaditeľ filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm Peter Lím počas slávnostného otvorenia v SC v Banskej Bystrici 25. septembra 2023. Foto: TASR - Ján Krošlák

Medzinárodná odborná porota tento rok vyberala z 1691 filmov.

Bratislava 2. októbra (TASR) - Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm-Envirofilm 2023, ktorý prebiehal od 25. do 29. septembra v Banskej Bystrici a Bratislave, pozná víťazov. V bratislavskom Primaciálnom paláci v piatok (29. 9.) odovzdali ceny víťazným snímkam v 13 kategóriách. Medzinárodná odborná porota tento rok vyberala z 1691 filmov. Poctu Honour of Ekotopfilm udelila projektu Blue Religion, ktorý "zmenil pohľad na ochranu oceánov". TASR o tom informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

Cenu vlády Slovenskej republiky Grand Prix a cenu v kategórii Za poznaním prírody získal film Čarovné momentky z prírody. Ocenenie za krátky film si odniesla experimentálna snímka Breath Posledný nádych človeka na Zemi, ktorú vytvorila umelá inteligencia. V kategórii Úspešné príbehy zvíťazila snímka Idjanga - gorilí prales. Prvenstvo v kategórii O čom treba hovoriť patrí snímke O láve a živote - výbuch sopky na La Palme. V kategórii venovanej deťom a mládeži si cenu odniesol film Čo sa stalo v trópoch počas posledného masového vymierania? Zvláštnu cenu za prínos získal domáci zástupca Motýle Slovenska - mestá a záhrady. Medzinárodná porota udelila svoje ocenenie snímke Dažďový prales budúcnosti. Cena za najlepšiu prezentáciu príbehu patrí dielu Motýlie projekty - Európa.

V sprievodnom festivalovom programe figurovali tematické prezentácie, workshopy a diskusie. "Na Slovensko pricestovali viacerí zahraniční filmári, ktorí odpovedali divákom na otázky priamo v kinosále. Zaujímavú prednášku mali počas festivalu dobrodruh Marcel Rebro či fotograf Filip Kulisev. Študenti sa zase počas Junior festivalu dozvedeli o umelej inteligencii, o biodiverzite a vyskúšali si auto poháňané vodíkom," približuje Krchňáková.

Organizátori avizujú, že aktivity festivalu sa týždňovým programom v Bratislave a v Banskej Bystrici nekončia. Ambicióznym cieľom podujatia je podľa nich navštíviť s programom 500 miest v rámci krajín V4. Festivalové filmy a zaujímavé diskusie prinesie aj tohtoročné festivalové turné. Viac informácií zverejňuje festival na svojej webstránke.