< sekcia Kultúra

Na festivale EĽRO v Kežmarku sa predstaví viac ako 200 remeselníkov

V Kežmarku sa 12. júla 2013 začal 23. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). Foto: TASR/Adriána Antošková

Hlavnými cechmi tohto ročníka sú cechy zlatníctva a zámočníctva.


Kežmarok 12. júla (TASR) – Pod Tatrami sa začal dnes za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča 23. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). Hlavnými cechmi tohto ročníka sú cechy zlatníctva a zámočníctva. "Zlatníci v tomto roku oslavujú 300 rokov od založenia cechu a zámočníci si pripomínajú 570 rokov od vzniku cechu. Príde jeden originálny zlatník a zámočníci budú súčasťou kováčskeho cechu," informoval riaditeľ festivalu Igor Kredátus.

Na toto tradičné podujatie v Kežmarku vždy rád zavíta aj prezident, ktorý sa tu objavil po ročnej prestávke. "Som veľmi rád, že pôvodné ľudové umenie, kultúru a zvyky, si takto zachovávame a som vďačný týmto ľuďom, ktorí vykonávajú túto remeselnú prácu. Takto šíria to, čo nám zanechali naši pradedovia, ak by to nerobili, asi by sme na to aj zabudli," povedal novinárom Gašparovič s tým, že najviac sa mu páčia výrobky z dreva a rezbárska práca.

Program festivalu sa začal dnes popoludní spoločným sprievodom mestom a dobíjaním hradieb, vyvrcholí v sobotu 13. júla korunovaním kráľa remesiel. Tento rok sa na EĽRO prihlásilo vyše 300 remeselníkov, svoje miesto v areáli festivalu ich však nakoniec získa len niečo cez 200. "Zastúpenie budú mať okrem Slovenska aj remeselníci a umelci z Českej republiky, Ukrajiny, Srbska, Holandska, Bulharska, Ruska, Lotyšska, Nemecka či Poľska, Maďarska, Litvy, Estónska a Španielska," doplnil Kredátus s tým, že sa snažili vyberať takých remeselníkov, ktorí sa svojím remeslom aj naozaj živia.

Okrem iných sa predstaví poľský remeselník, ktorý robí výrobky, resp. sochy zo slamy v životnej veľkosti. Predvedie sa aj historická kováčska dielňa či originálny zlatník z Kežmarku, ktorý bude mať svoje miesto pred hradom. Nebude chýbať Salaš u Franka, ktorý okrem svojich špecialít predstaví aj tradičnú výrobu syra. "Okrem toho budú môcť návštevníci vidieť výrobu z dreva, kože, textilu, kovu, skla, hliny, ale aj výrobu šperkov, mydiel či sviečok. Svoje umenie predstavia aj výrobcovia hračiek, topánok, drevených šindľov, hudobných nástrojov, papiera, nožov, ale aj remeselníci, ktorí vyrábajú výrobky zo skla," vymenoval riaditeľ festivalu.

Remeselnícku výrobu doplnia rozprávky na nádvorí hradu, ktoré sú už tradične obľúbenou záležitosťou najmenších návštevníkov. Krvavé dejiny budú tento rok pod názvom Nesmrteľná, pričom autor vychádza z historických udalostí, ktoré sa viažu na mesto Kežmarok. Na hradnom nádvorí budú okrem toho prezentovať svoju remeselnú výrobou aj tri kežmarské školy. Program festivalu doplnia aj folklórne predstavenia, a to na troch javiskách. Dohromady sa predstaví takmer 850 účinkujúcich a 19 folklórnych súborov, z toho desať zo zahraničia.

Tento rok sa v rámci večerného programu dnes a v sobotu 13. júla návštevníkom predstavia aj Čarovné ostrohy, v drevenom artikulárnom kostolíku vystúpia súrodenci Babjakovci, pre neskôr narodených je pripravené vystúpenie skupiny Peter Bič Project či holandskej kapely Vengaboys a hudobno-tanečná skupina Country Sisters. "Tí, ktorí sa rozhodnú prísť na festival v sobotu 13. júla, môžu sa do Kežmarku doviesť historickým vlakom ťahaným parným rušňom, ktorý bude premávať na trase Poprad – Kežmarok – Podolínec - Stará Ľubovňa," upozornil Kredátus. EĽRO získalo aj ochrannú známku od apríla tohto roku a platná je na desať rokov. Ročne tento festival navštívi počas troch dní okolo 50.000 ľudí.