Quantcast
< sekcia Kultúra

Festival Konvergencie vyhlásil 2. ročník skladateľskej súťaže

Ilustračná snímka Foto: TASR - Andrej Galica

V skladateľskej súťaži, ktorá má za cieľ podporovať vznik a uvádzanie domácej tvorby v oblasti komornej hudby, majú možnosť mladí slovenskí autori konzultovať diela s etablovanými skladateľmi.

Bratislava 14. marca (TASR) - Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie a Akadémia komornej hudby festivalu Konvergencie vyhlásili 2. ročník súťaže pre mladých slovenských skladateľov do 35 rokov. Uzávierka súťaže pod heslom "posuň svoju hudbu ďalej" je 31. mája.

Mladí autori môžu do súťaže prihlásiť skladby trvajúce do ôsmich minút. Komorná kompozícia má byť určená pre duo až trio, sláčikové nástroje, dychové nástroje, klavír, gitaru (bez použitia elektroniky). "Do súťaže môžu byť prijaté len skladby, ktoré neboli verejne uvedené, každý uchádzač môže prihlásiť len jedno dielo," informuje festivalový tím Konvergencií.

V skladateľskej súťaži, ktorá má za cieľ podporovať vznik a uvádzanie domácej tvorby v oblasti komornej hudby, majú možnosť mladí slovenskí autori konzultovať diela s etablovanými skladateľmi a skúsenými interpretmi. Uvedenie troch skladieb, ktoré postúpia do finále, bude honorované finančnou odmenou. Úspešné skladby zaznejú na prestížnom festivale komornej hudby. "Jedno z diel bude vybrané na koncert v rámci Skladateľskej súťaže Vladimíra Mendelssohna v rámci Ascoli Piceno Festivalu v Taliansku," dodávajú organizátori súťaže.

Prihlásené diela bude hodnotiť porota, ktorú tvoria skladatelia, profesor Jevgenij Iršai (Vysoká škola múzických umení), Lukáš Borzík (VŠMU, Spolok slovenských skladateľov), Adrián Demoč (Španielsko) a interpreti Nils Okland (Nórsko, husle), Jozef Lupták (violončelo, Konzervatórium v Bratislave), Ronald Šebesta (klarinet, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, člen súborov súčasnej a starej hudby), Ondrej Veselý (gitara) a Nora Skuta (klavír, Österreichisches Ensemble für Neue Musik).

Ďalšie informácie nájdu záujemcovia na www.konvergencie.sk