Quantcast
< sekcia Kultúra

Festival MAZAL TOV! opäť priblíži židovskú kultúru

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

O otvorenie podujatia sa 18. júla postará koncert Petra Breinera s tromi sólistami Jozefom Luptákom, Stanom Palúchom a Borisom Lenkom.

Košice 24. júna (TASR) - Silný hudobný program, potulky za pamiatkami židovskej architektúry, ale aj výstavy a edukatívne programy – to všetko prinesie druhý ročník Festivalu židovskej kultúry MAZAL TOV!

V rámci hlavného programu od 18. do 22. júla v Košiciach sa môžu obyvatelia i návštevníci mesta tešiť aj na nový projekt jednej z najväčších súčasných jazzových hviezd Avishaia Cohena. Festival je určený širokej verejnosti, na niektoré podujatia je vstup voľný.

Festival MAZAL TOV!, ktorého názov možno z hebrejčiny voľne preložiť ako Veľa šťastia!, však nestojí iba na jedinej hviezde. O otvorenie tohto unikátneho podujatia sa 18. júla v metropole východného Slovenska postará koncert Petra Breinera s tromi vynikajúcimi sólistami Jozefom Luptákom, Stanom Palúchom, Borisom Lenkom a orchestrom Musica Cassovia. Originálne nie je iba zloženie hudobníkov, ktorí sa v ňom stretli, ale aj program zložený z klasiky, klezmeru a jazzu. Ako skladateľ a aranžér ho na objednávku organizátora festivalu – združenia MoreMusic pripravil absolvent košického konzervatória, v súčasnosti v New Yorku žijúci Peter Breiner.

Fenomenálny kontrabasista, skladateľ a spevák Avishai Cohen rozhodne patrí medzi najväčšie súčasné jazzové hviezdy. Je to nesmierne kreatívny hudobník s emotívnym prejavom, ktorý si dokáže získat široké spektrum publika – od fanúšikov jazzu až po poslucháčov, ktorí jazz nevyhľadávajú. Jazz obohacuje o orientálnu a latinskoamerickú hudbu. Touto osobitou fúziou zaujal aj Chicka Coreu, s ktorým hrával sedem rokov, než založil vlastné trio a hudobné vydavateľstvo. Je hodné pripomenúť, že spolupracoval aj Bobbym McFerrinom, Aliciou Keys, či Herbiem Hancockom,“ priblížila hlavnú hviezdu festivalu jeho umelecká riaditeľka Jana Šargová. Nový projekt Avishai Cohen Quartet, ktorý uzavrie festival MAZAL TOV! 22. júla, bude mať premiéru v Izraeli iba začiatkom júla. Potom s ním hudobníci vyrážajú na európske turné, ktoré sprevádza obrovský záujem. Podľa dostupných informácií je už väčšina koncertov vypredaná. „O to väčšia je radosť nás organizátorov, že sa nám podarilo do ich nabitého koncertnému plánu a vystúpení v najznámejších sálach v Nemecku, Francúzsku či Švajčiarsku zaradiť aj košický Dom umenia,“ dodala výkonná riaditeľka festivalu Mirka Vargová.

V programe nájdu návštevníci aj ďalšie známe mená a hudobné zoskupenia, ako Budapešť Klezmer Band a košický Kaschauer Klezmer Band (20. 7.), , Mendelssohnov komorný orchester (18. 7.), hlavného viedenského kantora Shmuela Barzilaia (21. 7.), či maďarské zoskupenie Tzomet so sefardskými piesňami (20. 7.).

V júli, ešte pred začiatkom hlavných festivalových dní, ponúkne festival verejnosti ako sprievodné podujatia - obľúbené Potulky so židovskou tematikou – tentokrát nielen v Košiciach, ale aj v Prešove a Bardejove. Všetky tri mestá majú svoje dejiny späté so židovskou komunitou a pozoruhodné pamiatky židovskej architektúry. Sprievodným podujatím festivalu budú aj viaceré výstavy a edukatívne podujatia.

Organizátorom festivalu MAZAL TOV! , ktorého motto znie Otvárame pre vás okná dokorán, je občianske združenie MoreMusic. „Festival sme mohli vlani odštartovať vďaka grantu z projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Príležitosť sme využili a židovskú kultúru chceme aj do budúcna približovať širokej verejnosti. Naším hlavným cieľom je, aby sa aj vďaka festivalu búrali bariéry a posúvali paradigmy. Neznalosť totiž dáva priestor predsudkom a intolerancii a my sa snažíme, aby naopak, naše umelecké ale aj vzdelávacie aktivity ľuďom mysle otvárali,“ dodala Mirka Vargová.

Podujatie podporilo Ministerstvo kultúry SR, Košice – EHMK 2013, Generálny konzulát Maďarska v Košiciach, spolok MAZSIKE a Rakúske kultúrne fórum. Záštitu nad festivalom prevzalo Veľvyslanectvo štátu Izrael na Slovensku.