< sekcia Kultúra

Festival Nová dráma/New Drama – alternatíva bude napokon len online

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Festival odprezentuje zborník dramatických textov Green dráma, ktoré sú výsledkom ekologicko-divadelného projektu

Bratislava 19. októbra (TASR) – Skrátená verzia festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama – alternatíva sa tento rok uskutoční z dôvodu šírenia nového koronavírusu a vážnej epidemiologickej situácie ešte v alternatívnejšej verzii - len v online prostredí.

„Je nám to veľmi ľúto, avšak museli sme pristúpiť k zrušeniu plánovanej diskusie Nové milénium s novou drámou, ako aj k zrušeniu scénického čítania s názvom Trojboj. Tri významné publikácie, ktoré sa priamo týkajú slovenskej drámy, budeme prezentovať v online prostredí,“ vysvetlila Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu, ktorý podujatie organizuje.

Festival odprezentuje zborník dramatických textov Green dráma, ktoré sú výsledkom ekologicko-divadelného projektu. Zapojilo sa doň 15 slovenských dramatikov, ktorí počas posledných dvoch rokov napísali dramatické texty s environmentálnym posolstvom. Projekt bude verejne prezentovaný aj vďaka slovenským hercom, ktorí vo forme videa načítali úryvky z textov. Videá sa budú postupne zverejňovať na YouTube Divadelného ústavu a facebookovej stránke festivalu Nová dráma každý utorok o 20.00 h. Úvodné video organizátori zverejnia 27. októbra.

Online prezentácia čaká aj publikáciu Dejiny slovenskej dramatiky bábkového divadla. Kniha Vladimíra Predmerského a kolektívu autorov je prelomovou v oblasti bábkovej dramatiky na Slovensku, jej vývoj skúma od 19. storočia až po súčasnosť. „Knihu festival odprezentuje formou rozhovoru teatrologičky Lenky Dzadíkovej s hlavným autorom publikácie,“ TASR o tom informovala PR manažérka Eva Fačková. Záznam z rozhovoru bude k dispozícii v stredu 28. októbra o 10.00 h.

Festival uzavrie videoprezentácia publikácie DRÁMA nie je súťaž, ktorá sa uskutoční v stredu 28. októbra. „Na YouTube Divadelného ústavu a na Facebooku festivalu Nová dráma/New Drama si záujemcovia môžu vypočuť vyjadrenia porotcov súťaže DRÁMA a zároveň zhodnotenie 20-ročnej súťaže DRÁMA, ako aj prínosu projektu Nová dráma/New Drama pre rozvoj slovenskej dramatiky,“ dodala Fačková s tým, že videá na tému súťaže DRÁMA pribudnú na uvedených sociálnych sieťach každú stredu o 20.00 h.