Quantcast
< sekcia Kultúra

Divákom sa na Festivale pantomímy predstaví stovka umelcov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Branislav Račko

V roku 2022 bude festival výnimočne dvakrát. Na klasický jesenný termín 23. až 26. novembra organizátori pripravujú 29. ročník.

Liptovský Mikuláš 19. mája (TASR) - Celonárodná prehliadka pantomímy a pohybových divadiel s medzinárodnou účasťou PAN 2021 privíta počas tohto týždňa v Liptovskom Mikuláši viac ako stovku umelcov, zahraničných lektorov i hostí. Festival otvorili v stredu 18. mája v dome kultúry, potrvá do soboty 21. mája. TASR o tom informoval organizátor, mím Miroslav Kasprzyk.

Štvrtok je zameraný na vyučovanie v desiatich dielňach. Večerný program odprezentuje divadelné umenie študentov Hudobnej a tanečnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe, Katedry nonverbálneho divadla. "Diváci sa môžu tešiť na nové predstavenie Normální člověk - Perpetuum mobile, ktoré bolo inšpirované témami z väzenských textov Václava Havla a jeho pantomimickým libretom Perpetuum mobile. V druhej časti študenti odpália etudový večer Mime boom - umenie v pohybe," priblížil Kasprzyk.

Piatok 20. mája je venovaný detskému divákovi. Dopoludnia deti zabaví Teáter Komika Bánov. Klaun Adrián Ohrádka, ktorý podľa organizátorov dokáže zahrať aj na nemožné nástroje, rozosmeje deti v hľadisku. Účastníci budú pokračovať vo vyučovaní v dielňach a večer bude klasické predstavenie Miroslava Kasprzyka MIMshow ozvláštnené napríklad hosťami z HELMIME z Helsínk. Druhá časť večera pripomenie umelca Duška Kubaňa, ktorý dlhé roky učil na festivale improvizovanie.

Sobota 21. mája bude súťažným dňom. Odbornej porote sa predstavia najlepšie dvojice, trojice a súbory Slovenska. Počas dňa zasadne profesijné združenie mímov Slovenska. "Večer spoločne oslávime míma Vladimíra Kulíška, ktorý minulý rok oslávil okrúhle jubileum a 30 rokov profesionálneho účinkovania s pantomímou," dodal Kasprzyk.

V roku 2022 bude festival výnimočne dvakrát. Na klasický jesenný termín 23. až 26. novembra organizátori pripravujú 29. ročník.