< sekcia Kultúra

Festival Zlatý žobrák prinesie do Košíc filmy z celého sveta

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V Košiciach v dňoch od 7. do 10. júna predstavia najlepšie filmy lokálnych televízií.

Košice 1. júna (TASR) - V Košiciach sa v dňoch od 7. do 10. júna predstavia najlepšie filmy, ktoré z viac ako 300 prihlásených vybrala sedemčlenná porota Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák. Košičania si budú môcť vychutnať v rámci súťažnej prehliadky v Dome techniky filmy, ktoré vybrala medzinárodná odborná porota. "Do súťaže sa prihlásilo vyše 300 filmov, takže porota mala čo robiť," uviedla riaditeľka festivalu Eva Děkanovská.

Predsedom poroty je, ako aj po minulé roky, herec a moderátor zo Švajčiarska Roger Worrod. Súťaží sa v troch sekciách. Cenu si prevezmú víťazi v sekcii lokálna televízia, produkčná spoločnosť a mladý autor. "Do súťažnej prehliadky sa prihlásili autori z 53 krajín, medzi nimi aj také exotické krajiny, ako je Kongo, Brazília, Libanon či Irán," priblížila Děkanovská.

Filmy si budú môcť záujemcovia pozrieť každý festivalový deň od 9.00 do 13.00 h v Dome techniky a v dňoch 7. až 9. júna v kine Úsmev. "Súčasťou festivalu budú aj panelové diskusie a workshopy, v ktorých sa bude diskutovať o témach, ktoré hýbu Európou. Vo štvrtok 8. júna sa bude diskutovať o terorizme a vojne ako o existenčnej hrozbe médií. O deň neskôr, v piatok, sa budú účastníci rozprávať o utečeneckej a migračnej kríze z pohľadu médií," uviedla Katarína Jantošovičová z referátu styku s médiami a verejnosťou Košického samosprávneho kraja.

Filmy budú premietať i v regiónoch. "V stredu 7. júna ponúkne festival snímky z minulých rokov aj návštevníkom kina Centrum v Michalovciach, o deň neskôr 8. júna sa bude premietať v Rožňave v kine Apollo v Gemerskom osvetovom stredisku a v Spišskej Novej Vsi v kine Mier. V predpoludňajších hodinách ponúkajú organizátori premietanie filmov pre deti a mládež zo škôl. O 19.00 h sa v Rožňave a v Michalovciach premietne srbský celovečerný film Mamarosh o premietačovi filmov, ktorý po bombardovaní Srbska prichádza do USA a v ére digitalizácie filmu nachádza nové životné poslanie," priblížila Jantošovičová.

Premietanie v Rožňave otvorí svojim koncertom v Gemerskom osvetovom stredisku o 18.00 hodine hudobné trio zo Srbska. V Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi sa pre regionálnych amatérskych filmárov uskutoční workshop so slovenským aj zahraničným lektorom. O téme "Ekonomické aspekty investigatívnej publicistiky v súkromnom regionálnom televíznom vysielaní" bude prednášať režisér, scenárista a producent Vladimír Seman. V Michalovciach pred večerným predstavením predstavia verejnosti videoklip o meste z produkcie mladého rapera Tomáša Jaspera Vajdu.

Partnerom festivalu je Košický samosprávny kraj.