Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Kultúra

B. FILAN: Som iba tulák, s ktorým si cesta robí, čo chce

Foto: TASR/Martin Baumann

Filan nepatrí medzi tých, ktorí vyrážajú na cesty starostlivo pripravení. Na cestách sa necháva zlákať náhodou a blúdi v neznámych uličkách a príbehoch.

Bratislava 19. mája (TASR) - Som iba tulák, s ktorým si cesta robí, čo chce - uvádza v predslove svojej novej knihy Boris Filan. Populárny spisovateľ a textár dnes v jednom z bratislavských kníhkupectiev prezentoval novinku Umenie zablúdiť. Autor v knihe spojil obľúbené Tamtamy s Pálenicou. Vášnivý cestovateľ navštívil Istanbul, Krakov, Sarajevo a Florenciu, ktoré objavoval a opísal "so zvedavosťou začiatočníka a nadhľadom veterána".

Filan nepatrí medzi tých, ktorí vyrážajú na cesty starostlivo pripravení. Na cestách sa necháva zlákať náhodou a blúdi v neznámych uličkách a príbehoch. "Pred odchodom čítam oveľa viac básnikov a legiend ako cestopisných sprievodcov. Vždy verím, že v cudzej krajine stretnem ochotných ľudí, ktorí mi poradia a pomôžu," priznáva sa čitateľom autor knižky, ktorú do života uviedli dve ženy, autorove najlepšie kamarátky. Po Filanovej talkšou s cestovateľskými zážitkami, v rámci ktorej sa predstavil aj spisovateľov "druh na cestách" - syn Oliver, knižnú novinku pokrstili spisovateľka Oľga Feldeková a dramaturgička Katarína Svetková.



"Stalo sa mi to vášňou, že zisťujem o miestach zaujímavé zvláštne veci. V Krakove som si potvrdil, akú úžasnú históriu majú Poliaci - všetkých tých svojich veľkých slávnych kráľov, preto patria do európskej prvej ligy. Mali neuveriteľnú reťaz veľkých múdrych mužov," povedal pre TASR Boris Filan. Ďalej priznal, že počas putovania Krakovom objavil aj továreň Oskara Schindlera, vďaka ktorému prežilo druhú svetovú vojnu 1100 ľudí. Po návšteve múzea v Schindlerovej továrni si podľa vlastných slov povedal: "Neodpustili sme tým Nemcom príliš rýchlo, nemali sme ich ešte trošku chvíľu kopať do zadku?"



Cestopis Umenie zablúdiť nie sú iba príbehy, ale aj fotografie Borisa Filana. Autorom grafického dizajnu knihy je Dodo Dobrík, ktorý navrhol aj špeciálne vyšívané lacetky (látkové záložky), ktoré publikáciu dotvárajú. "Zhmotnili môj sen, kniha vyzerá tak, ako som si ju vysnil," dodal Boris Filan k svojej novinke Umenie zablúdiť, ktorú na pulty kníhkupectiev prináša od 13. mája Vydavateľstvo Slovart.