Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Kultúra

Film Cenzorka zabojuje o cenu Európskej filmovej akadémie

Na snímke režisér Peter Kerekes si preberá cenu Igric v kategórii hraná filmová tvorba pre kiná za réžiu filmu Cenzorka na 33. ročníku odovzdávania národných filmových a televíznych cien Igric 2022 v Bratislave v nedeľu 25. septembra 2022. Foto: TASR Dano Veselský

Film už získal viacero ocenení.

Bratislava 8. novembra (TASR) – Film režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského Cenzorka zabojuje o cenu Európskej filmovej akadémia (EFA). Akadémia v utorok zverejnila nominácie na svoje 35. výročné ceny, označované aj za európske Oscary. V kategórii Najlepší filmový debut (European Discovery – Prix FIPRESCI) je nominovaný Kerekesov celovečerný hraný film.

"O nominácii hlasovali vybraní experti EFA a Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI," uviedla pre TASR PR manažérka Dana Freyerová.

Dej drámy Cenzorka sa odohráva na Ukrajine, v jednej z odeských ženských väzníc, kde filmoví tvorcovia strávili návštevami a nakrúcaním šesť rokov. Väčšina protagonistiek vo filme hrá svoj skutočný príbeh.

Film už získal viacero ocenení. Svetovú premiéru mal vlani v septembri na filmovom festivale v Benátkach, kde si jeho tvorcovia prevzali cenu za najlepší scenár v sekcii Horizonty.

Európske filmové ceny udeľuje každoročne od roku 1988 EFA za vynikajúce výsledky v oblasti európskeho filmu. V poradí 35. ročník odovzdávania Európskych filmových cien sa uskutoční 10. decembra v Reykjavíku.