Quantcast
< sekcia Kultúra

Film so Zuzanou Mauréry je v hlavnej súťaži karlovarského festivalu

Na archívnej snímke herečka Zuzana Mauréry. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Snímka o učiteľke, ktorá manipuluje žiakmi a ich rodičmi, vznikla v slovensko-českej koprodukcii.

Bratislava 2. júna (TASR) - Autorská dvojica Hřebejk - Jarchovský opäť potvrdila, že ich vzájomná spolupráca prináša výnimočné filmové tituly. Ich najnovší film Učiteľka bol v silnej konkurencii vybraný do hlavnej súťaže 51. ročníka festivalu v Karlových Varoch, kde bude 4. júla uvedený vo svetovej premiére.

Snímka o učiteľke, ktorá manipuluje žiakmi a ich rodičmi, vznikla v slovensko-českej koprodukcii s hlavným producentom, spoločnosťou PubRes (Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská). Českú stranu zastúpila mladá producentská spoločnosť Offside Men producenta Ondřeja Zimu a režiséra Jana Prušinovského, ktorá má na konte seriál Štvrtá hviezda a Českými levmi ocenený film Kobry a užovky.

Hlavnú úlohu zdanlivo empatickej a láskavo vyzerajúcej učiteľky stvárnila Zuzana Mauréry. Prostredníctvom žiakov manipuluje s ich rodičmi za účelom osobného obohatenia, či už v podobe materiálnych výhod, alebo dokonca vidiny milostného pomeru. Nielen z obavy o prospech svojich milovaných detí väčšina rodičov nátlaku triednej učiteľky základnej školy podľahne. Nájdu sa však tri rodiny, ktoré sa rozhodnú učiteľke vzoprieť, a vzniknutú situáciu sa spoločne s riaditeľkou školy pokúsia zvrátiť na konšpiratívnej triednej schôdzke. Dej snímky o sile ľudského charakteru, inšpirovanej skutočnou udalosťou, skorumpovanosti, malosti a vypočítavosti sa síce odohráva na začiatku 80. rokov, ale ide o príbeh univerzálny, ktorý by sa mohol odohrať kdekoľvek a v akejkoľvek dobe.

"Každý dospelý a väčšina detí zažili situáciu, keď cítili, že to, čo je práve momentálne výhodné, je zároveň nesprávne. A naopak, že zachovať sa podľa svedomia alebo len dobrého vychovania môže byť nebezpečné alebo veľmi nevýhodné. Preto tomuto príbehu môže porozumieť každý," uviedol k svojej novinke režisér Jan Hřebejk. Príbeh z pera Petra Jarchovského odkazuje svojou atmosférou, stvárnením a témou k filmu Musíme si pomáhať. "A ako nebol témou Musíme si pomáhať holokaust alebo nacizmus, tak tu nehovoríme o komunizme a šikanovaní. Našou témou je skrátka strach, oportunizmus a ľudská dôstojnosť," dodal Hřebejk.

Vo filme ďalej účinkujú Csongor Kassai, Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Martin Havelka, Ondřej Malý. V jednej z hlavných detských rolí sa predstaví aj vnuk Mariána Labudu Richard.V kinách si Učiteľku budú môcť pozrieť slovenskí i českí diváci od 21. júla. TASR informovala Jana Studená so spoločnosti Forum Film.