< sekcia Kultúra

Medzinárodný festival horských filmov v Poprade štartuje 20. ročník

Medzinárodný festival horských filmov v Poprade, archívne foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Odborná porota MFHF vyberie aj najlepší film, ktorý bol na festivale za posledných desať rokov.

Poprad 10. októbra (TASR) – Na Mestskom úrade (MsÚ) v Poprade dnes štartuje jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF). Do súťaže o Grand Prix sa prihlásilo celkove 46 súťažných snímok, odborná porota okrem toho vyberie aj film desaťročia. „Vyberú teda najlepší film, ktorý bol na festivale za posledných desať rokov,“ vysvetlila riaditeľka festivalu Mária Hámorová.

Premietanie sa začne dnes o 18. h prvým blokom súťažných filmov, blokov bude spolu 14. Premietať sa bude na MsÚ, v Dome kultúry a v kine Iskra v Kežmarku.

„Najväčšie zastúpenie vo filmovej súťaži má Slovensko, domáci filmári prihlásili celkove 15 snímok. Na festivale sa zúčastnia filmári z 15 krajín. O víťazoch rozhodne porota v zložení Aldo Audisio z Talianska, pôsobiaci v oblasti propagácie horskej kultúry, Slovák Martin Kaňuk zo Slovenského filmového ústavu a Českú republiku zastupuje horolezec Stanislav Holec,“ priblížila Hámorová.

Ikona svetového horolezectva

Už tradične sú súčasťou MFHF v Poprade aj besedy so zaujímavými hosťami. Tento rok si organizátori pozvali okrem iných aj ikonu svetového horolezectva, 80-ročného Kurta Diembergera z Rakúska, ktorý bol vôbec prvým čestným hosťom na 1. ročníku festivalu pred 20 rokmi.

Beseda s ním bude v sobotu 13. októbra o 18. h na MsÚ. Ďalšími pozvanými hosťami sú horolezci Hervé Barmasse z Talianska, poľský horolezec Adam Bielecki a Slovákom dobre známy Peter Hámor, ktorý si na štvrtok 12. októbra na 18. h pripravil multimediálnu prezentáciu.

Slovenský pohár v športovom lezení

Pripravené sú aj dve sprievodné výstavy. Prvou je fotografická výstava „Na vlnách k horám, z kopcov priamo k oceánu“ od Branislava Bieleného a druhá výstava je venovaná historickým plagátom Aliancie pre horský film. „Bude to 30 plagátov z rôznych festivalov celého sveta, sú to plagáty z Národného múzea v talianskom Turíne,“ dodala riaditeľka popradského festivalu.

Okrem toho je pripravený aj slovenský pohár v športovom lezení na umelej horolezeckej stene. Preteky sa uskutočnia v sobotu 13. októbra na Námestí sv. Egídia. „V piatok 12. októbra bude od 14.00 do 21.00 h možné na mestskom úrade získať aj príležitostnú poštovú pečiatku s logom festivalu pri príležitosti 20. výročia jeho organizácie,“ doplnila Hámorová.

Festival vyvrcholí v nedeľu 14. októbra slávnostným vyhlásením víťazov vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Poprade o 17.00 h. Nasledovať bude projekcia ocenených filmov.