Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Kultúra

Najviac nominácií na Slnko v sieti majú filmy Invalid a Slúžka

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti bude 26. apríla v Slovenskom rozhlase. Priamy prenos odvysiela RTVS o 20.30 h na Jednotke.

Bratislava 27. februára (TASR) - Najviac nominácií na cenu Slnko v sieti za rok 2023 získali filmy Invalid a Slúžka. Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) udelili každej snímke po 13 nominácií. Do kategórie Najlepší hraný film bolo prihlásených 11 snímok. O prvenstvo zabojuje aj dráma Svetloplachosť.

Akademici posudzovali celkovo 18 kategórií a prihlásených bolo 34 filmových a televíznych diel. V kategórii Najlepší hraný film vyberali spomedzi 11 filmov, v kategórii Najlepší dokument spomedzi 13 filmov a v kategórii Najlepší animovaný film vyberali ten najlepší zo šiestich prihlásených prác.

Najväčšími rivalmi sú v aktuálnom ročníku dva odlišné žánre - čierna komédia Invalid v réžii Jonáša Karáska a historická dráma Slúžka v réžii Mariany Čengel Solčanskej, ktoré obidve získali po 13 nominácií. Invalid sa okrem nominácie na Najlepší hraný film teší aj z nominácií v kategóriách Najlepšia filmová réžia, scenár, kameramanský výkon, filmový strih a zvuk, Najlepšia filmová hudba, Najlepší architekt - scénograf, ale aj najlepšie kostýmy a masky, Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej aj vedľajšej úlohe.

Film Slúžka obsadil nominačne takmer všetky tie isté kategórie, namiesto nominácie za hlavnú a vedľajšiu mužskú rolu získal jednu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a až dve v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Tretím nominovaným hraným filmom sa stala dráma Svetloplachosť režisérov Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka, ktorá môže získať ocenenie aj za réžiu a strih.

Na cenu za Najlepší filmový scenár sú nominovaní Miro Šifra (Úsvit), Tomáš Dušička (Invalid) a Mariana Čengel Solčanská a Hana Lasicová (Slúžka).

V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované tituly Emília (réžia Martin Šulík), Poznámky z Eremocénu (réžia Viera Čákanyová), Pozor, padá SNG! (réžia Jana Durajová a Lena Kušnieriková) a Všetci ľudia budú bratia (réžia Robert Kirchhoff).

O Slnko v sieti v kategórii Najlepší animovaný film zabojujú Lesná päťka - Ja hodím najďalej! režisérky Ivany Laučíkovej, Tonko, Slávka a kúzelné svetlo režiséra Filipa Pošivača a Umelohmotné nebo režisérskeho dua Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó.

Spomedzi ženských hereckých výkonov v hlavnej úlohe členov SFTA zaujali Dana Droppová (Slúžka), Natália Germáni (Jej telo) a Eliška Křenková (Helena Hauptová). V rámci ženských hereckých výkonov vo vedľajšej úlohe sú nominované Éva Bandor (Moc), Oľga Belešová (Invalid), Vica Kerekes (Slúžka) a Anna Geislerová (Slúžka).

Nomináciám za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe sa tešia Gregor Hološka (Invalid), Ady Hajdu a Daniel Fischer, obaja za film A máme, čo sme chceli. V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe akademikov zaujali Zdeněk Godla (Invalid), Milan Ondrík (Úsvit) a Attila Mokos (Moc).

Slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti bude 26. apríla v Slovenskom rozhlase. Priamy prenos odvysiela RTVS o 20.30 h na Jednotke.