< sekcia Kultúra

Jubilujúci scenárista Ondrej Šulaj bude novým dekanom FTF VŠMU

Slovenský scénarista Ondrej Šulaj (vľavo) si preberá z rúk viceprezidenta festivalu Petra Hledíka (vpravo) ocenenie Zlatá kamera počas záverečného ceremoniálu 22. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Foto: FOTO TASR/Radovan Stoklasa

Ondrej Šulaj sa podpísal pod viacero scenárov úspešných slovenských filmov, mnohým titulom robil dramaturgiu, pôsobil aj ako divadelný a televízny režisér a ako pedagóg.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Scenárista a dramaturg Ondrej Šulaj patrí k významným tvorcom slovenskej kinematografie. Podpísal sa pod viacero scenárov úspešných slovenských filmov, mnohým titulom robil dramaturgiu, pôsobil aj ako divadelný a televízny režisér a ako pedagóg vychoval nejednu generáciu scenáristov a filmových tvorcov. V súčasnosti nakrúca svoj režijný debut Agáva. Životné jubileum 65 rokov si pripomenul pár dní pred vymenovaním do funkcie dekana Filmovej a televíznej fakulty (FTF) Vysokej školy múzických umení (VŠMU). Stane sa ním 1. októbra.

Ondrej Šulaj sa narodil 26. septembra 1949 vo Vígľaši. Vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Po ukončení štúdia pôsobil ako dramaturg a šéfdramaturg v Divadle Slovenského národného povstania v Martine a ako režisér činohry Novej scény v Bratislave.

Z tlačovej konferencie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) 16. apríla 2014 v Bratislave pri príležitosti odovzdávania Národných filmových cien Slnko v sieti 2014. Na snímke zľava prezident SFTA Ondrej Šulaj, generálny riaditeľ SFU Peter Dubovec a zástupkyňa LITA Mirka Brezovská počas konferencie.
Foto: TASR/Pavel Neubauer
Do audiovizuálneho prostredia vstupoval ako scenárista či spoluscenárista televíznych filmov Juraja Lihosita či Stanislava Párnického. Do povedomia verejnosti sa dostal ako scenárista dlhometrážneho filmu režiséra Zora Záhona Pomocník (1981), ktorá bola filmovou adaptáciou rovnomenného románu Ladislava Balleka. V 80. rokoch spolupracoval ako scenárista aj na filmoch Pavilón šeliem (1982) Dušana Trančíka, Tichá radosť (1985) Dušana Hanáka, Štek (1988) Miloslava Luthera a Správca skanzenu (1988) Štefana Uhra.

V 90. rokoch Ondrej Šulaj začal spolupracovať s režisérom Martinom Šulíkom. Ako spoluscenárista sa podieľal už na jeho debute Neha (1991), nasledovali tituly Všetko čo mám rád (1992), Záhrada (1995), ktorá získala cenu Český lev za najlepší scenár, a Orbis Pictus (1997). Neskôr podľa rovnomenného námetu Jozefa Cígera Hronského napísal scenár k filmu českého režiséra Václava Vorlíčka Sokoliar Tomáš (2000) a s českým režisérom Romanom Vávrom zasa spolupracoval na scenári filmovej rozprávky Čert vie prečo (2003).

Ukážka z rozprávky:

Je tiež autorom scenára koprodukčného americko-slovensko-ukrajinského filmu Pokrvné vzťahy (2004) režiséra Olega Harenčára, a podľa novely Petra Pišťanka napísal scenár k filmu Muzika (2007) režiséra Juraja Nvotu, ktorý v roku 2008 získal deväť národných cien Slnko v sieti, vrátane ceny za najlepší scenár.

V pedagogickej činnosti sa realizuje na bratislavskej VŠMU, kde pôsobí od roku 1979. Od roku 1990 bol prodekanom jej Filmovej a televíznej fakulty a vedúcim Katedry dramaturgie a scenáristiky, v rokoch 1993 - 1999 pôsobil ako dekan fakulty a v rokoch 2003 - 2011 sa stal prvým rektorom VŠMU z filmárskeho prostredia od vzniku školy v roku 1949. Od 1. októbra bude vymenovaný do funkcie dekana FTF VŠMU.

Ondrej Šulaj bol aj jedným zo zakladateľov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) a do roku 2003 bol aj jej prvým prezidentom. V máji 2013 ho opäť zvolili za prezidenta SFTA, v tejto funkcii skončil v septembri 2014. V súčasnosti nakrúca svoj režijný debut Agáva, ktorý napísal na motívy prvej časti románu Ladislava Balleka Agáty.

Podľa vlastných scenárov v minulosti už režíroval televízne filmy O psíčkovi a mačičke (1992), ocenený Plaketou Telemúzy '93, a film Na Bukovom dvore (1994), ktorý získal cenu Telemúza '94 za najlepší hraný film. Na tohtoročnom 22. ročníku Art Film Festu v Trenčianskych Tepliciach získal ocenenie Zlatá kamera za celoživotné dielo. Od roku 2011 pôsobí aj ako člen Rady Slovenského filmového ústavu (SFÚ). V tejto pozícii mu plynie druhé funkčné obdobie do roku 2017.