Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Kultúra

Dokument P. Barabáša prináša príbeh muža s vášňou pre extrémy

Dokumentarista Pavol Barabáš, archívne foto Foto: TASR

Barabášov film Polárnik dokonale preverí, ako dlho človek dokáže trpieť zimu, znášať nepohodu, neistotu a samotu.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Na 15. ročníku festivalu Hory a mesto, ktorý sa do nedele 6. apríla koná v Bratislave, bude mať v záverečný deň tohto podujatia premiéru film Pavla Barabáša Polárnik. Na premietaní so začiatkom o 16.00 hodine sa zúčastní režisér aj hlavný protagonista dokumentu Peter Valušiak. TASR informovala Alena Koščová zo spoločnosti K2 studio.

Vo svete ho uznávajú, doma o ňom vie len málokto. Polárnik svetového formátu Peter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov - prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady.

Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť naprieč Antarktídou cez Južný pól. Jedinečnosť polárnych oblastí, kde však často ide o život, Petra Valušiaka fascinuje: "Nie je to utrpenie, ale dobrovoľná drina. Kto raz vyskúšal čistotu tejto krajiny a zažil pocit samoty ako nikde na svete, chce sa tam vrátiť. Pre mňa to nie je o adrenalíne, ale o zážitkoch."

Barabáš v 55-minútovom dokumente ponúka príbeh muža, ktorého pozná takmer 20 rokov, človeka, ktorého vášňou sa stalo veľmi tvrdé prostredie polárnych krajín - v Barabášovom prirovnaní "slovenského mimozemšťana". "Na expedíciách a vo vypätých situáciách najlepšie spoznáte, akých ľudí máte okolo seba. Extrémne prostredie otvára možnosť nahliadnuť hlboko do duše človeka. A práve krajina okolo pólov Zeme je miestom, ktoré ho dokonale preveria, kde zistí, ako dlho dokáže trpieť zimu, znášať nepohodu, neistotu a samotu," vyznal sa Pavol Barabáš.

Na margo dokumentu, jeho protagonistu a najchladnejšieho kontinentu oceňovaný režisér dodal: "Tu som mal šťastie spoznať človeka, pri ktorom som pochopil, že jediný limit, ktorý máte v hlave, je ten, ktorý sme si sami vytvorili. Film Polárnik je portrétom Petra Valušiaka, ktorý sa pokúsil o niečo, čo je ďaleko, ďaleko za našim chápaním."

Peter Valušiak a Pavol Barabáš prešli spolu oba póly Zeme. Na Severnom stáli v roku 2008 a na Južnom v roku 2010. Poznajú sa aj z výprav do ďalších odľahlých končín našej planéty. Práve mnohoročné priateľstvo a intenzívne spoločné zážitky pomohli otvoriť myseľ introvertného polárnika.

Tento film nie je dokument, na aký sú diváci u Barabáša zvyknutí. Nekonečné polárne končiny a niektoré scény necháva doznievať tak, aby sa divák stihol nadýchnuť a zamyslieť sa. Dokument graduje počas pokusu Petra Valušiaka o sólový prechod cez pól naprieč Antarktídou od pobrežia k pobrežiu, 2500 kilometrov bielej krajiny s 200 kilogramov vážiacimi saňami si Valušiak naplánoval na tri mesiace.