Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Kultúra

Film Únos je inšpirovaný skutočnosťou. Zachytáva 90. roky na Slovensku

Na snímke herec Milan Ondrík (chalanisko) počas tlačovej konferencie pred premiérou filmu Únos 1. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Dano Veselský

Rebeka Poláková stvárňuje v politickom trileri mladú novinárku Martu, ktorá na Nový rok nájde v predzáhradke rodičovského domu bratovu odrezanú hlavu.

Bratislava 1. marca (TASR) - Prvý politický triler v dejinách porevolučnej slovenskej kinematografie dnes predstavili jeho tvorcovia v Bratislave. Témou filmovej novinky Únos z dielne scenáristky a režisérky Mariany Čengel Solčanskej je príbeh okolo únosu prezidentovho syna či podozrivé prepojenia medzi zločinom, mafiou, tajnou políciou a mocou v polovici 90. rokov minulého storočia.

"Impulz vnikol zhruba pred siedmimi rokmi po prečítaní knižky Dominika Dána Popol všetkých zarovná. Odvtedy aj príbeh, aj scenár doznal veľa zmien. Urobili sme niekoľko zlých pokusov, ktoré nás od témy odvádzali, ale táto posledná verzia je najbližšie pravde," predstavil snímku na tlačovej konferencii jej producent Milan Stráňava z JMB Film & TV Production."Nie je rekonštrukciou udalostí, ktoré sa udiali, je to umelecký film. Časť filmového príbehu je inscenovaná a niektoré scény pripomínajú udalosti, ktoré sa udiali v tom čase," uviedol pre TASR Stráňava, ktorý na režisérsku stoličku Únosu posadil Solčanskú. "Nechcel som človeka, ktorý si tie veci spájal so svojím životom, ktoré ho priamo zasiahli. Ona bola v tom čase dieťa, týkalo sa jej to len okrajovo a pristúpila k tomu absolútne bravúrne. Naštudovala si materiály, dala tam príbeh, podľa ktorého je úplne zjavné, že mnohí ľudia nechceli byť v tom čase účastní tých politických procesov, ale boli do nich zatiahnutí," objasnil zrod filmu, ktorý stál približne 1.350.000 eur."Dve tretiny z toho sme pokryli z Audiovizuálneho fondu a z príspevku RTVS. Jednu tretinu rozpočtu pokryli súkromní podnikatelia, ktorí dofinancovali film," dodal producent na margo Únosu, ktorý by mal divákom povedať, "aby neboli nikdy ľahostajní voči svojmu okoliu."

Rebeka Poláková stvárňuje v politickom trileri mladú novinárku Martu, ktorá na Nový rok nájde v predzáhradke rodičovského domu bratovu odrezanú hlavu zabalenú v igelitovej taške. Strašný nález ju vtiahne do príbehu, v ktorom sa mocou posadnutí predstavitelia štátu neštítia žiadneho zločinu, aby si upevnili pozíciu neobmedzených vládcov. "Osobnou tragédiou sa ocitne medzi dvoma svetmi, je pojítko medzi mafiou a politikmi," naznačila herečka.

Na snímke herečka Rebeka Poláková (novinárka Marta) počas tlačovej konferencie pred premiérou filmu Únos 1. marca 2017 v Bratislave.
Foto: TASR/Dano Veselský


Špeciálnu postavu - Chalaniska hrá vo filme, v ktorom ľudia majú všetkého mnoho a pre peniaze a moc sú schopní aj zabíjať, Milan Ondrík. "Keď sa ma ľudia pýtajú, či to je ten konkrétny človek, ktorý má v priezvisku l a x, tak áno, je to ten človek. A či by som bol rád, keby si to ten človek pozrel? Áno, pretože bude určite spokojný, že to hrá taký sympatický človek," rozosmial novinárov herec. Postava jeho kolegu Dana Heribana sa v Únose volá Efendi. "Efendiho živá predloha si už tento film pozrieť nemôže, pretože skončil veľmi podobne," prezradil predstaviteľ filmového šéfa mafie."Cítim trošku chvenie, pretože mám pocit, že sa niečoho dotýkame aj týmto filmom, že sa dotýkame možno nebezpečných vecí, možno vecí, o ktorých treba hovoriť, ale každopádne podstatných vecí, pretože ako národ sme nepoučiteľní. Nepoučiteľní nielen z histórie 90. rokov, ale aj histórie Slovenského štátu," vyhlásil Ondrík k filmovej novinke, ktorá podľa neho môže byť aj varovným prstom. "Bol by som veľmi naivný, keby som si myslel, že tento film zmení Slovensko, ale možno niekto sa zamyslí," dodal pre TASR.

Na snímke herec Dano Heriban (Efendi) počas tlačovej konferencie pred premiérou filmu Únos 1. marca 2017 v Bratislave.
Foto: TASR/Dano Veselský


Podľa Heribana cítia umelci, napriek obavám, či zostanú činní a bez následkov, potrebu vypovedať o veciach, ktoré sa dejú v našej spoločnosti: "Ide tu o dlhodobú amnéziu, ktorá siaha až do čias 2. svetovej vojny. Mnohé zločiny od tej doby a krížom cez celých 70 rokov neboli potrestané a práve preto sme tam, kde sme, a môže sa diať stále to, čo sa deje."Únos vstúpi oficiálne do kín 2. marca. Vo filme ďalej účinkujú Tomáš Hanák, David Hartl, Vladislav Plevčík, Milan Mikulčík, Ján Greššo, Juraj Hrčka, Maroš Kramár, Ingrid Timková a ďalší.