Quantcast
< sekcia Kultúra

Film Zátopek sa na Slovensku teší veľkému záujmu

Na archívnej snímke zľava austrálsky herec James Frecheville, režisér a producent David Ondříček a producent Kryštof Mucha počas tlačovej konferencie pri príležitosti uvedenia filmu David Ondříček: Zátopek v Bratislave 6. septembra 2021. Foto: TASR – Dano Veselský

Bratislavskú premiéru si nenechali ujsť viaceré športové osobnosti, ktoré v rozhovoroch s filmovou delegáciou nešetrili chválou.

Bratislava 7. septembra (TASR) - Po úspešnej medzinárodnej premiére v Karlových Varoch si očakávaný film Davida Ondříčka Zátopek vyslúžil uznanie aj od slovenského publika. Režisér, ktorý zachytil neuveriteľný príbeh jedného z najväčších atlétov všetkých čias, sa počas slávnostnej premiéry Zátopka v Bratislave (6. 9.) stretol len s pozitívnymi ohlasmi divákov.

"Film sa na Slovensku teší veľkému záujmu. Keď som pred sálami čakal na kamarátov, videl som vychádzať ľudí so slzami v očiach. Mnohí ma spontánne objali. Jedna známa mi povedala, že má chuť si ísť zabehať. To som ešte pri česko-slovenskom filme nezažil, že by sa podarilo až tak rozcítiť ľudí," zhodnotil uvedenie Ondříčkovho filmu do slovenských kín jeho slovenský producent Maroš Hečko. Zátopek je podľa jeho slov emotívny a inšpiratívny film: "Zasiahne svojím humánnym posolstvom a nádejou, ktorú na konci divákovi ponúkne."

Bratislavskú premiéru si nenechali ujsť viaceré športové osobnosti, ktoré v rozhovoroch s filmovou delegáciou nešetrili chválou. "Neskutočný príbeh, ako sa z obyčajného robotníka vďaka náhode stala bežecká hviezda nevídaných rozmerov. Multitalent na všetky možné vzdialenosti, aký sa už odvtedy nenarodil," povedala o česko-slovenskej športovej legende zlatá medailistka z Tokia Zuzana Rehák-Štefečeková. "Veľmi ma oslovilo, že sa nebojácne postavil na štart maratónu na olympijských hrách aj napriek tomu, že ho nikdy predtým nebežal, a dokázal zvíťaziť vďaka dobre mienenej rade súpera," poznamenala s úsmevom športovkyňa a zároveň k Zátopkovi dodala: "Je, žiaľ, smutné, ako s ním naša krajina po úspechu naložila a aké problémy napriek svojim športovým triumfom v bežnom živote mal. Myslím si, že môže byť inšpiráciou pre ľudí nielen dnes, ale aj v ďalších storočiach."

Nesmrteľným športovým výkonom Emila Zátopka zložil poklonu aj strieborný medailista z OH v Tokiu Jakub Grigar: "Sú pre nás dodnes obrovskou inšpiráciou a motiváciou na to, aby sme sa aj my mladí snažili napodobniť jeho víťazstvá." Športová legenda získala uznanie aj od držiteľa bronzovej medaily, kanoistu Samuela Baláža: "Emil Zátopek síce nebol mojou primárnou inšpiráciou stať sa športovcom, ale po čerstvých skúsenostiach z olympiády musím uznať, že je to výnimočná športová osobnosť a je skutočne obdivuhodné, čo v rámci športu dosiahol."Film Zátopek vstúpi do slovenskej kinodistribúcie 9. septembra.