Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Kultúra

Fotograf Hyža vytvoril knižný dokument s názvom 100 ľudí a ich miest

Z prezentácie knihy 100 ľudí a ich miest od fotografa Alana Hyžu (na snímke). V Bratislave 9. decembra 2015. Foto: TASR/Michal Svítok

Vybral som si sto ľudí, ktorí zanechali výraznú stopu v našej kultúre, zdôvodnil.

Bratislava 9. decembra (TASR) – Novú knihu portrétov slovenských velikánov kultúry a ich obľúbených interiérových priestorov či prírodných lokalít nazval fotograf Alan Hyža 100 ľudí a ich miest. Vyšla vo vydavateľstve Dajama a základom štvorročného projektu je skĺbenie portrétu s fotografiou prírodnej či mestskej krajiny.

"Vybral som si sto ľudí, ktorí zanechali výraznú stopu v našej kultúre, čo u nich obdivujem. Podľa mňa kultúra je to najvýznamnejšie, čím sa národ môže prezentovať aj v zahraničí. Sú to originálni a rozhľadení ľudia, vážim si ich pre ľudský aj duchovný rozmer, vďaka čomu nepodľahli lákadlám súčasnej pseudokultúry, gýčovitosti, povrchnosti či senzácii. Ich výber som konzultoval s niekoľkými odborníkmi," zdôvodnil Alan Hyža na dnešnej prezentácii obsiahlej publikácie v Bratislave.

Tento celoživotný dokumentarista prezradil, že aj táto kniha je dokumentom, pretože pokračuje v čiernobielom fotení reálnej skutočnosti bez umelých svetiel či rôzneho aranžovania. Navyše niektorí vybraní sa už nedožili jej vydania. Do projektu sa fotograf pustil s určitou predstavou, no realita bola občas komplikovaná aj preto, že ho zaujímali ich najmilšie miesta. Tie po celom Slovensku ponúkali široké možnosti: rodiská, miesta mladosti, krásne prírodné kúty alebo obľúbené knižnice, kaviarne či pamätné historické lokality.



"Sú to veľmi vyťažení ľudia, niektorí pôsobia v zahraničí. No oveľa horšie ako portrétovanie bolo fotenie ich duchovných, obľúbených miest. Nie všetky boli krásne, fotogenické, mnohé boli fotograficky komplikované, avšak bola to ešte väčšia výzva, ako sa k tomu postaviť a stvárniť. Všade ma najskôr zaujímalo, aké je tam svetlo. Sergej Kopčák rozmýšľal niekoľko týždňov o mieste, ktoré mám odfotiť," spomenul skúsenosti autor.

Z prezentácie knihy 100 ľudí a ich miest od fotografa Alana Hyžu. V Bratislave 9. decembra 2015.
Foto: TASR/Michal Svítok
Napríklad obľúbené miesto fotografa Tona Stana je Liptovská Mara a Bratislavčan Alan Hyža tam prenocoval v aute, aby ráno mal vhodné svetlo. Herec a režisér Martin Huba si určil Kopské sedlo vo Vysokých Tatrách, čo predstavovalo pre fotografa celodennú túru s 20-kilovým fotografickým batohom na chrbte.

A čo je naj miesto pre niektorých umelcov? Sklársky výtvarník Ján Zoričák dlhodobo žijúci vo Francúzsku sa rozhodol pre rodný Ždiar, spevák Peter Lipa pre Blajzloch v Slovenskom raji, režisér Juraj Jakubisko pre Tomášovský výhľad, spisovateľ Ivan Štrpka si obľúbil vrch Sitno, maliari Rudolf Fila, Milan Dobeš a režisér Dušan Hanák starú Bratislavu, mím Milan Sládek pôsobiaci v Nemecku divadlo Aréna pri Dunaji, ktoré založil.

Teoretik filmu a fotografie Václav Macek má obľúbenú cestu z Nižnej na Ostražicu, operná speváčka Adriana Kučerová Lazy nad Hriňovou, herec Štefan Kvietik Martinské hole, maliar Miroslav Cipár rodný Semeteš, prekladateľ Stanislav Vallo dvor u Ireny a Jána Roháčovcov v Banskej Štiavnici, vydavateľ Koloman Kertész Bagala pracovňu Ivana Kadlečíka v Pukanci, grafik Karol Felix Kostol sv. Michala v Dražovciach, hudobník Andrej Šeban Múzeum Danubiana.

"Rozmýšľal som o zoradení podľa abecedy fotografovaných alebo podľa profesií. Nakoniec som sa rozhodol podľa ich vybraných miest od západu po východ. Čiže od obľúbených Holbičiek na Záhorí operného speváka Petra Mikuláša po Slovenské Nové Mesto herca Roberta Rotha," prezradil množstvu poslucháčov Alan Hyža.