< sekcia Kultúra

Združenie filmových tvorcov navrhne pozastavenie členstva Polanskemu

Na archívnej snímke z 25. februára 2015 je režisér Roman Polanski. Foto: TASR/AP

Polanski je na úteku pred americkou justíciou od roku 1977, keď sa priznal k pohlavnému styku s vtedy 13-ročným dievčaťom.

Paríž 19. novembra (TASR) - Francúzska organizácia združujúca viac než 200 filmových tvorcov navrhne nové pravidlá pre svojich členov obvinených alebo usvedčených zo sexuálneho násilia. Dôsledkom môže byť pozastavenie členstva francúzsko-poľského režiséra Romana Polanského.

"Združenie francúzskych scenáristov, režisérov a producentov (ARP) odhlasovalo, že svojim členom predstaví nové postupy, na základe ktorých bude možné pozastaviť členstvo tomu, kto čelí obvineniam, a vylúčiť každého, koho usvedčia, a to najmä zo sexuálnych zločinov," uviedol predseda ARP Pierre Jolivet, ktorého v utorok citovala agentúra AFP.

Navrhované opatrenia "postihnú Romana Polanského, ktorého prípad je v USA stále otvorený", dodal Jolivet. Zmeny pravidiel budú členom prezentované na špeciálnom valnom zhromaždení ARP, ktorého termín ešte nie je stanovený.

Polanski je na úteku pred americkou justíciou od roku 1977, keď sa priznal k pohlavnému styku s vtedy 13-ročným dievčaťom, snažiac sa tak vyhnúť závažnejším obvineniam. Režiséra obvinili z toho, že dievča nadrogoval a znásilnil. Keď sa zdalo, že sudca zvažuje prehodnotenie jeho prepustenia, Polanski utiekol do Francúzska.

Polanského (86) tento mesiac obvinila i francúzska modelka a herečka Valentine Monnierová z toho, že ju v roku 1975, keď mala 18 rokov, znásilnil vo svojej švajčiarskej chate.

Monnierovú, ktorá v súčasnosti pracuje ako fotografka, podľa vlastných slov prinútilo vypovedať o Polanskom jeho nedávne prirovnanie sa k hrdinovi svojho nového filmu Alfredovi Dreyfusovi, židovskému kapitánovi francúzskej armády krivo odsúdenému na konci 19. storočia za špionáž pre Nemecko.

Napriek kontroverziám krútiacim sa okolo Polanského a výzvam na bojkotovanie jeho najnovšieho filmu sa historická dráma J'Accuse sa počas uplynulého víkendu dostala na prvé miesto tržieb vo francúzskych kinách.