Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Kultúra

Galéria Jána Koniarka v Trnave pripomína výstavou sochára F. Štefunka

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Štefunkova tvorba odráža dobu od prvej Československej republiky cez obdobie Slovenského štátu, národného povstania po obdobie normalizácie v novom totalitnom zriadení.

Trnava 27. septembra (TASR) - Súborné dielo sochára, zakladateľa slovenskej sochárskej moderny Fraňa Štefunka vystavuje Galéria Jána Koniarka (GJK) v Trnave vo výstavných priestoroch Koppelovej vily na Zelenom kríčku. Má názov Tretí rozmer premenlivej doby a jej kurátori Patrik Krajčovič a Adam Galko na ňu zaradili malé plastiky, portréty osobností i návrhy na monumentálne diela.

Ako uviedli, na umelcových vystavených dielach možno sledovať, ako vo verejnom priestore reflektujú príbeh jedného človeka na pozadí veľkých národných dejín a politických zmien. Štefunkova tvorba odráža dobu od prvej Československej republiky cez obdobie Slovenského štátu, národného povstania po obdobie normalizácie v novom totalitnom zriadení. "Príbeh sochára nie je len trojrozmerným modelom dejinných udalostí. Ukazuje aj príbeh sochárskeho hľadania od moderného tvaru po rôzne výrazy realizmu. Približuje sochárske dielo cez témy ovplyvnené okrem verejných zákaziek aj vlastným zanietením a osudom autora," uvádzajú kurátori. Dobové kontexty tak sprevádzajú priateľstvá s osobnosťami slovenskej kultúry, úprimný vzťah sochára k slovenskej poézii, ľudovému umeniu, zapálenie pre tvorbu verejného priestoru, ako aj účasť autora v povstaní a vyrovnávanie sa s tragickými udalosťami svetovej vojny.

Fraňo Štefunko (1903 - 1974), rodák z Vlčkoviec pri Trnave, sa v roku 1932 po absolvovaní úžitkovej sochárskej tvorby na Umelecko-priemyselnej škole v Prahe usadil v Martine. Bol jedným z nositeľov odkazu zakladateľa slovenského moderného sochárstva Jána Koniarka. Štefunko o svojom učiteľovi a priateľovi napísal aj knihu Ján Koniarek - Črty o jeho živote a diele.

Na príprave aktuálnej výstavy sa podieľali Turčianska galéria v Martine a GJK. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.