Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Kultúra

Hans Zimmer Slovensku: Neuvedomujete si, že máte to najlepšie na svete

Na archívnej snímke skladateľ Hans Zimmer. Foto: TASR/AP

Mnohí fanúšikovia oceňovaného umelca možno nevedia, že Hans Zimmer nie je na Slovensku po prvý raz.

Bratislava 5. mája (TASR) - Oscarový skladateľ filmovej hudby Hans Zimmer predvedie dnes v Bratislave svoje majstrovstvo. Aj slovenskému publiku predstaví naživo najznámejšie melódie z filmov Šofér slečny Daisy, Madagaskar, Gladiator, Da Vinciho kód, Interstellar či svoju hudbu z filmových hitov Leví kráľ a Piráti z Karibiku. Mnohí fanúšikovia oceňovaného umelca možno nevedia, že Hans Zimmer nie je na Slovensku po prvý raz. Pred pár rokmi ho do našich končín prilákala rómska hudba.

"S Guyom Ritchiem som pracoval na filme Sherlock Holmes, chcel som skomponovať rómsku hudbu, nič som však o nej nevedel," povedal v rozhovore pre TASR svetoznámy skladateľ, ktorý vraj prešiel celé Slovensko a vypočul si stovky hudobníkov. Očarili ho Sendreiovci, s ktorými napokon aj nahrával časť filmového soundtracku. "Nehovorím po rómsky, síce sme mali tlmočníka, bolo to veľmi komplikované. Prvé dve hodiny sa nič nedialo, potom sme začali hrať a hrali sme týždne. Nemuseli sme sa rozprávať, používať slová, fantasticky to fungovalo," spomína Hans Zimmer, ktorý s hudobníkmi z Kokavy nad Rimavicou tiež oslavoval svetovú premiéru filmu Sherlock Holmes: Hra tieňov v Londýne. "Som Nemec a v Nemecku sa o mňa nikdy nikto nezaujímal, musel som odísť do zahraničia. Myslím si, že niečo podobné sa deje hudobníkom u vás. Neuvedomujete si, že máte to najlepšie na svete, skutočný poklad," tvrdí umelec, ktorý ukázal zvyšku sveta silu autentického rómskeho folklóru zo Slovenska.

Geniálny Hans Zimmer skomponoval hudbu do vyše stovky filmov, jeho cesta do Hollywoodu však nebola priamočiara. Kým sa naplno začal venovať filmovej hudbe, bol aj súčasťou pop music. Spolupracoval napríklad so skupinou The Buggles, ktorú preslávil hit Video Killed the Radio Star. Slávu vo svete filmu mu priniesol v roku 1988 Rain Man s Dustinom Hoffmanom a Tomom Cruisom v hlavnej úlohe a hudba, ktorú pre oscarovú snímku režiséra Barryho Levinsona vytvoril. Na otázku či bol práve Rain Man skutočne kľúčovým v kariére Hansa Zimmera, skladateľ zareagoval. "Nie, vždy je to predchádzajúci film. V mojom prípade to bola dráma A World Apart o problémoch v Južnej Afrike. Manželka režiséra Barryho Levinsona Diana ten film videla, zamilovala sa do jeho hudby a kúpila si CD, ona vlastne odštartovala moju kariéru," prezradil 58-ročný skladateľ, o ktorom si fanúšikovia myslia, že je najlepším v histórii kinematografie. "Mýlia sa, Ennio Morricone je najlepší skladateľ v histórii kinematografie, a John Williams, Jerry Goldsmith, Randy Newman tiež nie je zlý, je ich tak veľa... Bernard Herrmann. Títo ľudia sú moji hrdinovia," vyhlásil s úsmevom držiteľ filmového Oscara, dvoch Zlatých glóbusov, štyroch cien Grammy a množstva ďalších ocenení. Priznal tiež, že niekoľkokrát komponoval hudbu do filmov, ktoré sa mu nepáčili. "Ktoré to boli, to vám ale nepoviem. Nikto sa nepúšťa do diela s tým, že chce vytvoriť zlý film, niekedy sa veci jednoducho nevydaria."

A čo si pripravil najznámejší filmový hudobný skladateľ súčasnosti pre slovenské publikum v rámci svojho prvého európskeho turné Hans Zimmer Live On Tour? "Pokúšam sa o to, aby bol koncert spoločným zážitkom, aby som si ho užil ja i obecenstvo. Dnes je život ťažký, ľudia majú problémy s peniazmi, skutočne sa zdierajú v práci. Chcem, aby keď si prídu pozrieť niečo, na čom som pracoval, aby vedeli, že to bude zážitok, že to bude iné, že sa aspoň na dve a pol hodiny spolu prenesieme do iného sveta," uzavrel.

Hans Zimmer sa predstaví so svojím orchestrom a zborom na Zimnom štadióne O. Nepelu. Po Bratislave turné pokračuje vystúpeniami v Prahe (7. 5.), Zürichu (9. 5.) a v Budapešti (11. 5.).