< sekcia Kultúra

Herečka Divadla Andreja Bagara Eva Pavlíková sa dožíva 60 rokov

Slovenská herečka Eva Pavlíková v hre Skok z výšky, archívna snímka. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Presadila sa najmä v inscenáciách režiséra Jozefa Bednárika, ktorý jej hneď od začiatku ponúkal zaujímavé roly.

Košice/Bratislava 17. septembra (TASR) – Členka nitrianskeho hereckého súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) Eva Pavlíková sa vo štvrtok 17. septembra dožíva 60 rokov.

Patrí medzi všestranné slovenské herečky. Za základ svojho herectva považuje činohru. Svoje spevácke a tanečné schopnosti prezentuje v muzikáloch, účinkuje v televízii, v Nitre moderuje svoj vlastný program Divadelná kaviareň Evy Pavlíkovej. V aktuálnej divadelnej sezóne DAB ju diváci môžu uvidieť v inscenácii podľa predlohy Jane Austenovej Láska slečny Elliotovej.      Eva Pavlíková sa narodila 17. septembra 1960 v Košiciach. Ako malá chodila na balet, hrala na klavíri, spievala v speváckych zboroch a tancovala latinskoamerické tance. Už ako desaťročná účinkovala v Opere Štátneho divadla v Košiciach v inscenácii Carmen.

Eva Pavlíková, archívna snímka.
Foto: TASR/Henrich Mišovič


Popri štúdiu na prírodovednom gymnáziu so zameraním na chémiu hrávala v amatérskom divadle. V Bratislave vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Jej profesormi boli Karol L. Zachar a Viliam Záborský.

Prvé divadelné skúsenosti získala ešte v košickom Malom divadelnom štúdiu, ktoré viedli režisér Jozef Pražmári, dramaturg Štefan Oľha a scénický výtvarník Štefan Hudák. Po absolvovaní VŠMU v roku 1983 nastúpila do hereckého súboru DAB v Nitre.

Presadila sa najmä v inscenáciách režiséra Jozefa Bednárika, ktorý jej hneď od začiatku ponúkal zaujímavé roly. Popri činohre spievala a tancovala v muzikáloch Pokrvní bratia, Fidlikant na streche, Kabaret, Mníšky, Bátorička, Grék Zorba, Donaha a i.

Popri divadelnom herectve sa úspešne venuje tvorbe v rozhlase, filme, televízii a dabingu. Hrala v televíznych filmoch Stretnutie pod starou píniou (1984), Noc pred Kračúnom (1987), Tábor padlých žien (1997), Ako divé husi (2000), Únos (2017), a tiež v televíznych seriáloch Alžbetin dvor (1986), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), GYMPEL.TV (2011), Búrlivé víno (2012), Superhrdinovia, Ochrancovia (oba 2014), Kukučka (2015), Oteckovia (2018), Prázdniny (2020) a mnohé ďalšie.

V roku 1997 získala za svoje herecké majstrovstvo Cenu Literárneho fondu za titulnú postavu v hre F. G. Lorcu Plánka. V roku 2005 jej udelili Krištáľové krídlo v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za postavu Vicky v muzikáli Do naha v réžii Jozefa Bednárika, postavu Kate v hre Bezkyslíkovce v réžii Svetozára Sprušanského a postavu MC Kabaretiéra v muzikáli Kabaret opäť v réžii Jozefa Bednárika. V kategórii umenie a kultúra bola nominovaná na titul Slovenka roka 2011.

Na archívnej snímke vľavo Eva Pavlíková (Satan) a Roman Poláčik počas generálnej skúšky pôvodného slovenského muzikálu Povolanie pápež.
Foto: TASR/Henrich Mišovič


Svoje herecké skúsenosti zúročila aj ako šéfka umeleckého súboru DAB a pedagogička na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V roku 2009 jej vyšla kniha rozhovorov s osobnosťami DAB Nitra Rozhovory spoza opony.

Umelecké nadanie má aj je dcéra Katarína "Katarzia" Kubošiová, ktorá je pesničkárkou.