< sekcia Kultúra

Herecká obec smúti: Zomrela Zdena Grúberová

Zdena Grúberová Foto: TASR - Miroslava Cibulková

Herečka zomrela v nemocnici v bratislavskej Petržalke.

Bratislava 19. januára (Teraz.sk/TASR) - Vo veku 83 rokov zomrela v stredu 18. januára v Bratislave herečka Zdena Gruberová. Informovalo o tom Slovenské národné divadlo (SND). Umelkyňa bola dlhoročnou členkou jeho činohry. Posledná rozlúčka sa uskutoční v utorok 24. januára o 10.00 h v historickej budove SND v Bratislave.

Bývalá členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave nebola len herečka dramatického diapazónu. Nebola jej cudzia žiadna herecká poloha ani režijná poetika. Počas svojej bohatej kariéry na javisku SND vytvorila vyše 80 ženských charakterov od naiviek cez rozporuplné ženské stvorenia až po obyčajné ženy slovenskej dediny. Jej herecké umenie divákom pripomínajú aj filmy Kapitán Dabač (1959), Balada o siedmych obesených (1968) Smrť prichádza v daždi (1965) či Červené víno (1976), ďalej televízne inscenácie a rozhlasové rozprávky. Ak by niekto chcel spočítať všetky postavy, ktoré vytvorila v divadle, pred kamerou či mikrofónom, objavilo by sa úctyhodné trojciferné číslo.

Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach. Jej otec hral v tamojšom ľudovom divadle a často ju brával na divadelné predstavenia. Ako mladá chodievala recitovať a neraz vyhrala prvé miesto. Na jedných recitačných pretekoch ju odchytil herec Július Pántik a povedal, že je jej povinnosťou stať sa herečkou. V rokoch 1951-1953 študovala na odbornom divadelnom kurze pri štátnom Konzervatóriu v Bratislave. Krátko hrala v Armádnom divadle (dnes Slovenské komorné divadlo) v Martine a v roku 1954 sa stala členkou SND v Bratislave, kde pôsobila do roku 1998. Hosťovala aj na Novej scéne v Bratislave.

Do Činohry SND nastúpila, keď mala dvadsaťjeden rokov, a teda už ako veľmi mladá mala možnosť stvárniť všetky veľké, slávne divadelné postavy. Obsadzovali ju do dievčenských úloh, neskôr vytvárala vážne i komické charaktery meštiačok, kmotier a výrazné dedinské ženy v slovenskej a českej klasike. Za najobľúbenejšiu úlohu považovala vraj rolu Júlie v slávnej hre Williama Shakespeara Rómeo a Júlia, kde si zahrala po boku herca Karola Machatu, ktorý bol jej najčastejším javiskovým partnerom.
Na archívnej snímke z 19. februára 1962 premiéra Karvašovej tragédie "Antigona a tí druhí" v Bratislave. Na snímke Zdena Grúberová ako Antigona a Štefan Kvietik ako Jozef Hajman, v pozadí Viliam Záborský ako Storch a Elo Romančík ako poručík.
Foto: TASR

Svoje charakterové herectvo preniesla aj do televíznych inscenácií. Zahrala si aj niekoľko zaujímavých postáv vo filmoch Drevená dedina (1954), Kapitán Dabač (1959), Smrť prichádza v daždi (1965) alebo Červené víno (1976). Zaujala aj v televíznych filmoch Buky podpolianske (1978), Letiace tiene (1988), Najdúch (1992), Dvadsaťštyri hodín zo života istej ženy (1994). Bohatý hlasový register jej v rozhlase pomáhal stvárňovať vnútorne zložité postavy v súčasnom i klasickom repertoári, ako aj v rozprávkach pre deti.

Za umeleckú tvorbu získala Zdena Gruberová okrem iných ocenenie Zlatý krokodíl (1982). Za celoživotné dielo v oblasti činohry jej v roku 1999 udelili Výročnú cenu Literárneho fondu v oblasti divadelnej tvorby. Na Festivale rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok v Piešťanoch v roku 2002 ju porota odmenila Cenou mesta Piešťany za najlepší ženský výkon v kategórii klasická rozprávka. V apríli 2008 sa Zdena Gruberová stala v poradí siedmou herečkou, ktorá získala prestížne ocenenie Kvet Tálie.

"Ako herečka som považovala za veľkú česť hrať v SND s vynikajúcimi partnermi. S obecenstvom som si vždy rozumela a dúfam, že ani režisérov som nesklamala. Zahrala som si naozaj množstvo krásnych postáv," zdôverila sa umelkyňa pri nie tak dávnom jubileu. "Je to fantastický pocit stáť na javisku, hrať dobrú rolu v dobrej inscenácii. Vtedy nemyslíte na to, či máte peniaze, starosti. Možno sa to nedá celkom prirovnať k pocitu lekára, ktorý práve niekomu zachránil život, ale možno ja niekomu na tom javisku zasa vrátim dôveru v niečo, čomu už neverí. Je to prekrásne povolanie," povedala.