Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Kultúra

HISTÓRIA ANKETY ZLATÝ SLÁVIK: Rok 1972

Na archívnej snímke Pavol Hammel. Foto: TASR - V. Přibyl

Populárna anketa vstúpila do druhej desiatky, v jedenástom ročníku hlasovalo 68.938 čitateľov.

Bratislava 11. mája (TASR) – Rok 1972 priniesol vo svetovej aj domácej hudbe viaceré udalosti a mená. Narodili sa speváčky Vanessa Paradis, Gwyneth Paltrow, speváci Liam Gallagher (Oasis), Mark Owen (Take That), Timbaland, Eminem, Tarkan, u nás Dara Rolins a Miko Hladký, líder skupiny Gladiator. Zomreli speváčka Mahalia Jackson a gitarista Berry Oakley (Allman Brothers Band). Na letnej olympiáde v Mníchove zavraždili teroristi 11 izraelských športovcov, Ondrej Nepela získal zlatú medailu na olympijských hrách aj majstrovstvách sveta. Majstrami sveta sa stali aj československí hokejisti.

Populárna anketa vstúpila do druhej desiatky, v jedenástom ročníku hlasovalo 68.938 čitateľov. Hlasy dostalo 27 spevákov a 114 speváčok, hlasy s menami Kubišová a Kryl boli vyradené.

Zlatého slávika získal Karel Gott (98.976 bodov), druhý bol Waldemar Matuška, tretí Václav Neckář, štvrtý Bob Frídl, piaty Petr Spálený, šiesty Viktor Sodoma, siedmy Pavel Novák, ôsmy Jiří Korn, deviaty Josef Laufer a desiaty Pavol Hammel.

Kategóriu speváčky vyhrala Naďa Urbánková (79.801 bodov), druhá bola Eva Pilarová, tretia Helena Vondráčková, štvrtá Hana Zagorová, piata Miluše Voborníková, šiesta Marie Rottrová, siedma Jitka Molavcová, ôsma Petra Černocká, deviata Věra Špinarová a desiate sestry Martha a Tena Elefteriadu.

Skokanmi v ankete boli Bob Frídl, poskočil z 12. na štvrté miesto a Jitka Molavcová, tá skočila zo 16. pozície na siedme miesto. Prekvapením bolo piate miesto Viktora Sodomu, Pavol Hammel sa opäť dostal do prvej desiatky, Petr Janda sa dostal na 27. miesto, Michal Prokop bol tridsiaty. Koncert zlatých slávikov sa konal v pražskej Lucerne, moderátorom večera bol Miloslav Šimek.

„Za svoj úspech určite nevďačím šťastiu, nič som nezískala ľahko, naopak, za všetko som draho zaplatila. Ale mám v sebe veľkú vôľu a chuť robiť. A zrejme veľkú vôľu, pretože nebyť jej, už by som sa dávno vzdala. Verím dosť na presvedčivosť, tá sa nedá oklamať. Zaspievať pesničku a nič si o nej nemyslieť, je mrhanie časom. Keď to nemá srdce a dušu, je sebalepšia pesnička plytká,“ hovorí zlatá slávica Naďa Urbánková v knihe Klec na slavíky z vydavateľstva Epocha.