Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Kultúra

Hlavnú cenu filmového festivalu v Locarne získala litovská režisérka

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Druhé najdôležitejšie ocenenie filmového podujatia, osobitnú cenu poroty, získala iracko-rakúska režisérka Kurdvín Ejúbová za svoj celovečerný film Mond (Mesiac).

Ženeva 17. augusta (TASR) - Zlatého leoparda, hlavnú cenu 77. ročníka medzinárodného filmového festivalu vo švajčiarskom Locarne, v sobotu získal film Toxic litovskej scenáristky a režisérky Saul Bliuvaitovej. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Debutová dráma pojednáva o každodenných životoch dvoch tínedžeriek, ktoré sú pod tlakom nerealistických ideálov krásy zo strany modelingových agentúr. Organizátori festivalu tento film označili za "prenikavý obraz dospievajúcich dievčat a zdrvujúcich očakávaní, ktoré sú na ne kladené".

Druhé najdôležitejšie ocenenie filmového podujatia, osobitnú cenu poroty, získala iracko-rakúska režisérka Kurdvín Ejúbová za svoj celovečerný film Mond (Mesiac). Táto napínavá dráma kriticky rozoberá rôzne spoločenské predstavy o ženách.

Cenu za najlepšiu réžiu udelila porota pod vedením rakúskej autorky Jessicy Hausnerovej litovskému režisérovi Laurynasovi Bareišovi. Vo svojom filme Seses (Sestry) vyzdvihuje emancipáciu dvoch mladých matiek, ktoré sa vymanili z područia mužskej dominancie.

V súťaži experimentálneho filmu získala cenu pre najlepší krátky film historická dráma Hymn of the Plague z diele kolektívu ruských umelcov Atak51, ktorú spolufinancovali nemeckí a ruskí producenti.

Držiteľov tohtoročných cien oznámili pred tým, ako ich večer predstavia publiku na galapodujatí na Piazza Grande, hlavnom námestí malebného rekreačného strediska na švajčiarskom brehu jazera Lago Maggiore.

Na festivale sa od 7. do 17. augusta premietlo celkovo 225 krátkometrážnych, hraných, dokumentárnych a experimentálnych filmov.

VIDEO: Prezident považuje situáciu na skládke Vlčie hory za kritickú

Skládka patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku.

,aktualizované 

- Ministerstvo životného prostredia SR už v stredu upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ďalším krokom bude pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

- Prvá oficiálna zahraničná cesta predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) bude smerovať tradične do Českej republiky.

- Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla komplexnú revíziu pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Cieľom je zaistiť vyššiu bezpečnosť cestnej premávky a kvality ovzdušia v celej EÚ.

- Štvrtkový pochod ulicami v centre Bratislavy môže priniesť dopravné obmedzenia. Treba s nimi rátať od 18.00 h, a to najmä na Námestí slobody, Námestí 1. mája či oblasti Suchého mýta.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje environmentálnu záťaž na skládke Vlčie hory pri Hlohovci za kritickú. Postupne môžu byť podľa jeho slov ohrozené spodné vody, čo predstavuje výrazné riziko pre obyvateľov žijúcich v jej blízkosti.

- Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. V rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denník Il Messaggero to uviedol jeho osobný lekár Sergio Alfieri, informovala agentúra DPA.

- Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X v reakcii na ruský nočný útok na Kyjev a Charkov.

- Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) SR od začiatku tohto roka zaistil takmer trojnásobne viac nelegálnych cigariet a tabaku ako za celý minulý rok. Škody Finančná správa (FS) SR vyčíslila na vyše 31,9 milióna eur.

- Na sobotnom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne sa zúčastní viacero slovenských biskupov. Povedie ich košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

- Z kampane 2024 boli doteraz vyplatené poľnohospodárske podpory v hodnote 511 miliónov eur, teda 86,69 % z celkovej obálky 589,5 milióna eur. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

- Tínedžera, ktorý v marci vo francúzskom meste Orléans zaútočil na miestneho rabína, odsúdil v stredu súd pre mladistvých na 16 mesiacov odňatia slobody.

- Ministerstvo vnútra SR plánuje zmeniť zákon o Policajnom zbore. Pribudnúť by do neho mal explicitný zákaz páchať násilie na osobách, ktorým polícia obmedzila osobnú slobodu a povinnosť zamedziť takémuto násiliu.

- Slovenský futbalista Róbert Boženík zostáva naďalej hráčom portugalskej Boavisty Porto. Prestup 25-ročného útočníka do amerického Real Salt Lake stroskotal na zmenených podmienkach zo strany súčasného zamestnávateľa.

- V čoraz krehkejšom svetovom poriadku nemá multilateralizmus inú alternatívu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa multilateralizmu a diplomacie za mier.

- Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch života netrpel. Nezomrel na problémy s dýchaním, uviedol v rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denníka Il Messaggero jeho ošetrujúci lekár Sergio Alfieri.

- Britská labouristická vláda zvažuje zavedenie zákazu používania sociálnych sietí pre deti po 22.00 h., povedal minister pre technológie Peter Kyle.

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že nové clá na dovoz z Číny budú stanovené do „dvoch alebo troch týždňov“.