Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Kultúra

Hra Ženská šatňa odhalí zákulisie divadla a nazrie do života herečiek

Na archívnej snímke zľava herečky zľava Jana Kovalčíková a Eva Pavlíková Foto: TASR - Henrich Mišovič

Ženská šatňa rozpráva príbeh štyroch herečiek z malomestského divadla. Divadlo sa im stalo druhým domovom a obetovali mu časť svojich životov.

Nitra 15. decembra (TASR) – Tajomné zákulisie ženskej divadelnej šatne odhalí inscenácia, ktorej premiéru pripravuje na január Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Hra českého dramatika Arnošta Goldframa s názvom Ženská šatňa rozpráva príbeh štyroch herečiek z malomestského divadla. Divadlo sa im stalo druhým domovom a obetovali mu časť svojich životov. Každá z hrdiniek hry je iná. Skúsenú a dlhoročnú členku divadla stvárni Eva Pavlíková. Jana Kovalčíková sa zasa predstaví v úlohe herečky, ktorá stojí ešte len na začiatku svojej divadelnej púte. Ľahkomyseľnú a tak trochu bláznivú členku divadelného súboru zahrá Alena Pajtinková a precíznu a svedomitú herečku stvárni Lenka Barilíková.

Herečky sa delia o jednu šatňu, kde môžu rozprávať o svojich zážitkoch, skúsenostiach, skrytých očakávaniach a túžbach. „Je to taká prestupná stanica, kde sa stretávajú počas skúšok aj počas predstavení. Prichádzajú sem, odkladajú svoju civilnú identitu, premieňajú sa na dramatické postavy a odchádzajú na javisko, kde sa stretávajú s divákmi. Šatňa je magický priestor, kde sa prelínajú ich súkromné životy, ich každodenné radosti a starosti s divadelným snením,“ hovorí PR Manažérka DAB Gabriela Kováčová. Do pôvodnej hry vložil režisér Michal Spišák medzi jednotlivé výstupy pesničky Kamila Mikulčíka, čím sa mu podarilo zdôrazniť nielen herecký, ale aj spevácky talent hlavných protagonistiek komornej komédie Dámska šatňa. Kostýmy a scénu navrhuje Eva Kleinová.