< sekcia Kultúra

V Hriňovej sa začína prvý filmový festival, je zameraný na folklór

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Hlavným poslaním podujatia je prezentácia a podpora tvorby, snaha aktivizovať neprofesionálnych tvorcov folklórnych filmov aj filmov o tradíciách, ktoré sa ešte zachovali v akejkoľvek podobe.

Hriňová 30. apríla (TASR) - Projekciami filmov Duša fujary a Rok na Hriňovej sa začne vo štvrtok 1. mája v Mestskom kultúrnom stredisku (MKS) v Hriňovej v okrese Detva, prvý ročník medzinárodného filmového festivalu Folklór a tradície. O priazeň poroty a divákov sa bude uchádzať celkom 22 filmov od 14 autorov. TASR informoval pracovník MKS Martin Kliment.

Tematická súťaž neprofesionálnych filmov je rozdelená do piatich súťažných kôl. Prvé a druhé s podtitulom Majstri a Tradičné hospodárenie sa začína už v prvý deň festivalu. Tretie kolo má názov Tradície a súčasnosť, štvrté Z môjho kraja. Diváci môžu filmy zaradené do tejto sekcie vidieť v piatok 2. mája.

Posledné, piate kolo, s názvom Podujatia sa uskutoční v sobotu, 3. mája. V tento deň zároveň porota vyberie víťaza. Ocenené budú aj snímky, ktoré sa umiestnia na druhom a treťom mieste. Osobitným ocenením bude film ocenený Cenou diváka. V rámci festivalu sa okrem súťažných kôl uskutočnia aj vzdelávacie aktivity, hodnotiaci a rozborový seminár a tvorivé dielne.

Hlavným poslaním podujatia je prezentácia a podpora tvorby, snaha aktivizovať neprofesionálnych tvorcov folklórnych filmov aj filmov o tradíciách, ktoré sa ešte zachovali v akejkoľvek podobe. Cieľom je tiež podnietiť vznik nových snímok s uvedenou tematikou. Touto formou súťaže chcú organizátori prispieť k zdokumentovaniu a archivácii mnohých vzácnych, často postupne zanikajúcich vecí, udalostí, pracovných postupov či zvyklostí.