Quantcast
< sekcia Kultúra

Hriňová má prvú monografiu, zostavili ju dištančne počas covidu

Vôbec prvú monografiu vo viac ako 130-ročnej histórii najskôr samostatnej obce a neskôr mesta, predstavili v piatok v Hriňovej v okrese Detva. Približne 400-stranovú publikáciu zostavil Ján Golian z Katolíckej univerzity v Ružomberku za prispenia 15 odborníkov z oblasti histórie, geografie, etnografie, či ľudového staviteľstva. Na snímke z krstu v Hriňovej, sprava Ján Golian spolu s primátorom Stanislavom Horníkom. Hriňová, 7. októbra 2022. Foto: TASR - Jozef Poliak

Približne 400-stranovú publikáciu zostavil Ján Golian z Katolíckej univerzity v Ružomberku za prispenia 15 odborníkov z oblasti histórie, geografie, etnografie či ľudového staviteľstva.

Hriňová 7. októbra (TASR) - Vôbec prvú monografiu vo viac ako 130-ročnej histórii najskôr samostatnej obce a neskôr mesta predstavili v piatok v Hriňovej v okrese Detva. Približne 400-stranovú publikáciu zostavil Ján Golian z Katolíckej univerzity v Ružomberku za prispenia 15 odborníkov z oblasti histórie, geografie, etnografie či ľudového staviteľstva.

"Knihu sme zostavovali dva roky, práve v období pandémie covidu. Museli sme teda pracovať v dištančnej forme, ale napriek tomu sme k tomu pristupovali zodpovedne a myslím si, že na výsledku to aj vidieť," povedal pre TASR Golian. Podľa neho bolo dosť materiálu vhodného na zostavenie takejto knihy, viaceré kapitoly museli autori dokonca skracovať.

Bohatstvo mesta Hriňová sa podľa zostavovateľa skrýva najmä v húževnatosti a odhodlanosti obyvateľov. "Veľká časť z nich žije dodnes na rozsiahlych lazoch, ale necítia sa nijako menejcenní. Životne sú spätí s krajom a podpolianskou prírodou, čo je pre nich charakteristické," dodal.

"Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo túto prvú monografiu vydať, a to práve na 131. výročie vzniku obce Hriňová. Doteraz to boli len rôzne fotoknihy či turistickí sprievodcovia. Zostavovateľ dal dohromady taký tím, pre ktorý nebol problém dať dohromady všetky dôležité kapitoly," uviedol pre TASR primátor Stanislav Horník. Ako dodal, materiálov hlavne z uplynulých desaťročí a zo súčasnosti je ešte veľa, preto nevylučuje, že v blízkej budúcnosti sa dočkáme aj jej pokračovania či druhého dielu.