< sekcia Kultúra

Hrobku Barkóczyiovcov, v ktorej sa tancovalo, obnovili

Hrobka rodiny Barkóczyiovcov pod hradom Čičva v obci Sedliská v okrese Vranov nad Topľou podstúpila v uplynulých mesiacoch obnovu. Vďaka skultivovaniu jej okolia je tiež možné jednu z národných kultúrnych pamiatok (NKP) nachádzajúcich sa na hradnom kopci vidieť už zďaleka. Na snímke hradný kopec v obci Sedliská s hradom Čičva a obnovenou hrobkou rodiny Barkócyovcov, v Sedliskách 6. júna 2021. Foto: TASR - Jana Ďurašková

Keďže sú členovia rodiny, pre ktorých bola hrobka pôvodne určená, pochovaní v jej susedstve a ich hroby obnovili v roku 2019 vďaka finančnej podpore posledného potomka rodiny Barkóczyiovcov.

Sedliská 6. júna (TASR) – Hrobka rodiny Barkóczyiovcov pod hradom Čičva v obci Sedliská v okrese Vranov nad Topľou podstúpila v uplynulých mesiacoch obnovu. Vďaka skultivovaniu jej okolia je tiež možné jednu z národných kultúrnych pamiatok (NKP) nachádzajúcich sa na hradnom kopci vidieť už zďaleka. Ako pre TASR povedal starosta Matej Sabol, obec by v budúcnosti rada nadviazala na jej predchádzajúce využitie ako kultúrneho stánku.

"V hrobke nebol nikto nikdy pochovaný, podľa dostupných informácií slúžila na usporadúvanie tanečných zábav," priblížil Sabol históriu novorománskej hrobky z roku 1906. S jej obnovou sa vďaka vládnej dotácii začalo v roku 2020, obec ju predpokladala ukončiť do pol roka, no stalo sa tak až túto jar. "Pandémia nám ukázala, ako neuveriteľne sa dajú veci natiahnuť, čakali sme na robotníkov i materiál. Problémom je tiež umiestnenie hrobky," ozrejmil s tým, že jediný prístup k hrobke je peši a len na zrealizovanie hydrodrenáže objektu bolo treba do kopca ručne vyniesť 15 ton kameňa.

Ako pre TASR doplnil Ľubomír Hutka, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva, ktoré na obnove hrobky spolupracovalo, zásadným zásahom v rámci projektu bola tiež sanácia strechy. "Zatekala a bola úplne zarastená náletovými drevinami. Tie sme odstránili a dali novú izolačnú vrstvu," vysvetlil. Obnovu podstúpili aj fasáda a vstupné schody, doplnili sa tiež chýbajúce výplne okien. V interiéri doplnili chýbajúcu dlažbu replikami pôvodných dlaždíc a vytvorili tu tiež sociálne zázemie. Okolie hrobky vyklčovali a upravili.

Na snímke obnovené hroby šľachtických rodín v blízkosti hrobky rodiny Barkócyovcov na hradnom kopci v obci Sedliská, 6. júna 2021.
Foto: TASR - Jana Ďurašková


Keďže sú členovia rodiny, pre ktorých bola hrobka pôvodne určená, pochovaní v jej susedstve a ich hroby obnovili v roku 2019 vďaka finančnej podpore posledného potomka rodiny Barkóczyiovcov, objekt chce obec využiť na kultúrno-spoločenské účely a skĺbiť v nej kultúru s históriu. "Hrobka už slúžila ako výstavisko pre obrazy z výtvarného plenéru a ukázalo sa to ako veľmi dobré podujatie. Moja predstava je však ísť ešte ďalej, z hrobky by sme chceli urobiť audiovizuálne múzeum o histórii spätej s hradným kopcom a obcou," priblížil starosta. "Bonusom" pre návštevníkov by mala byť vosková figurína Alžbety Bátoriovej, ktorá získala hrad Čičva ako svadobný dar a konala sa tu i jej svadobná hostina. Ako však Sabol podotkol, zveľadenie interiéru hrobky do podoby múzea bude závisieť od možnosti získať na premenu externé zdroje. Obec sa preto najbližšie sústredí na ďalšie zveľaďovanie jej okolia.

Kopec s jediným hradom na území Vranovského okresu v sebe podľa Sabola "ukrýva celú históriu jeho osídlenia", a to v podobe hneď niekoľkých NKP. Archeologické vykopávky tam preukázali existenciu viackultúrneho starovekého sídliska, prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1270, kostolík Povýšenia svätého Kríža, ako aj podstavec a socha svätého Jána Nepomuckého sú datované do polovice 18. storočia. "Keď sa nám podarí dostatočne overiť, že kríž, ktorý stojí na skale pred hrobkou, pochádza z 18. storočia, budeme sa snažiť zapísať medzi NKP i ten," uzavrel starosta.