Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Kultúra

Na jazzovej dielni Doda Šošoku budú lektorovať Valihora aj Mihaľová

Martin Valihora. Foto: TASR/Milan Kapusta

Organizátori upozorňujú, že jazzová dielňa Doda Šošoku neprináša klasické vyučovanie či doučovanie v letnej škole. Jej koncept dáva do popredia prepojenie teórie s praxou.

Bratislava 6. mája (TASR) - Prežiť leto v džezovej atmosfére ponúka Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku (MJDDŠ) 2024. Podujatie venované odkazu známeho džezového hudobníka, bubeníka a perkusionistu i propagátora džezu sa uskutoční 5. až 9. augusta v Piešťanoch, kde pôsobil. Pôjde o tretí ročník hudobnej dielne, jej organizátori pre rastúci záujem zvýšili počet miest z osemdesiat na sto prihlášok. TASR o tom informovala spoločnosť Music Press Production.

O výučbu sa podľa organizátorov postarajú popredné mená domácich i zahraničných lektorov, pôsobiacich na univerzitách v Prahe, Brne či Budapešti. Hudobné predmety majú pomôcť nádejným študentom dostať sa na prestížne školy do zahraničia, či rozšíriť si svoje hudobné vedomosti a zručnosti.

Záujemcom o džezové remeslo sa tento rok budú venovať napríklad Martin Valihora (bicie nástroje), Kristína Mihaľová (spev), Nikolaj Nikitin (saxofón). Zastúpené budú aj nie práve typicky džezové nástroje ako husle - Stano Palúch, cimbal - Ľubomír Gašpar, akordeón - Vojtech Szabó. Džezoví priaznivci si budú môcť rozvíjať aj zručnosti potrebné k produkcii, nahrávaniu, mixu - Peter Preložník. Pribudla aj tvorba filmovej hudby, ktorú bude lektorovať Sisa Michalidesová.

Organizátori upozorňujú, že jazzová dielňa Doda Šošoku neprináša klasické vyučovanie či doučovanie v letnej škole. Jej koncept dáva do popredia prepojenie teórie s praxou.

Prebiehať bude v dvoch budovách Základnej umeleckej školy Piešťany. Vyvrcholením každého dňa budú večerné koncerty v La Musica a Mliečak. Lektorské koncerty, na ktorých sa prestaví slovenské džezová špička, sa odohrajú v kine Fontána a Gitarovom múzeu Piešťany.

Medzinárodnú jazzovú dielňu Doda Šošoku 2024 finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Prihlášku nájdu záujemcovia na webstránke jazzovej dielne.