Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. október 2023Meniny má Levoslav
< sekcia Kultúra

Operný spevák Luciano Pavarotti by mal 80 rokov

Luciano Pavarotti Foto: TASR/AP

Jeho prekrásny sýty tenor mali možnosť obdivovať aj obyvatelia a návštevníci Košíc. Vo vypredanom amfiteátri na Festivalovom námestí vystúpil Luciano Pavarotti 16. mája 1998.

Modena/Bratislava 12. októbra (TASR) - Svetoznámy taliansky operný spevák Luciano Pavarotti, od 70. rokov minulého storočia najväčšia hviezda svetových operných javísk a gramofónových spoločností, sa narodil pred 80 rokmi 12. októbra v talianskej Modene.

Počas obdivuhodnej speváckej kariéry mu tlieskali milovníci operného spevu v najznámejších koncertných sieňach i divadlách sveta, od Metropolitnej opery v New Yorku, v Chicagu a San Franciscu v Spojených štátoch amerických (USA), v španielskej Barcelone a Madride, v austrálskom Sydney, švajčiarskom Zürichu, talianskej Florencii až po jemu najmilšiu La Scalu v talianskom Miláne.

Luciano Pavarotti sa narodil 12. októbra 1935 v muzikantskej rodine. Po prvý raz sa predstavil publiku na koncerte chrámového zboru ešte ako dieťa.

Svoje spevácke nadanie rozvíjal u hlasových špecialistov, pričom najväčší podiel na jeho speváckej kariére mali Attore Campogalliani a Arrico Pola. Po vyhratom medzinárodnom speváckom konkurze svoj operný debut zažil v apríli 1961, keď sa v opere Bohéma bravúrne uviedol partom Rudolfa, ktorý sa stal jeho životnou úlohou. Na medzinárodnej scéne debutoval v opere La Traviata v srbskom Belehrade. Krst na hudobnej scéne v USA absolvoval Pavarotti vo februári 1965, keď sa v Miami predstavil v opere Lucia di Lammermoor.

Svet opery minulých storočí sa aj jeho pričinením priblížil súčasníkom. Svoj podiel na tom majú aj jeho súputníci Placido Domingo a José Carreras. Slávne operné árie sa preniesli z útrob kamenných divadiel na otvorené priestranstvá športových arén, kde tisícky nadšených divákov tlieskali kráse spevu trojice hviezd operného neba interpretujúcich diela Giusseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Domenica Scarlattiho, Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho, Pietra Mascagniho či Ruggiera Leoncavalla. Na veľkých galapredstaveniach v londýnskom Hyde Parku, newyorskom Central Parku a pod Eiffelovou vežou vo francúzskom Paríži tlieskali Pavarottimu státisíce poslucháčov a pri televíznych obrazovkách milióny divákov.

Do hudobného sveta sa jeden z najslávnejších tenoristov nezmazateľne zapísal nielen množstvom vydaných hudobných nosičov, ale aj starostlivosťou o nastupujúcu generáciu umelcov. V roku 1982 založil súťaž pre mladých interpretov, jej víťaz mal tú česť vystúpiť spolu s ním.

Pavarotti sa prvýkrát oženil v roku 1961. V marci 1996 sa s manželkou Aduou, s ktorou mal tri dcéry, rozviedol. V druhom manželstve s Nicolletou Mantovaniovou sa mu tiež narodila dcérka.

Naposledy Pavarotti verejne vystúpil na otvorení Zimných olympijských hier v talianskom Turíne vo februári 2006.

Dlhá a ťažká choroba - rakovina pankreasu - ho nakoniec pripravila o život. V júli 2006 sa podrobil operácii v newyorskej nemocnici a odvtedy sa na verejnosti neobjavil. Záver života strávil v rodnej Modene. V auguste 2007 ho na dva týždne hospitalizovali s vysokými horúčkami. Zomrel 6. septembra 2007 vo veku 71 rokov.

Jeho prekrásny sýty tenor mali možnosť obdivovať aj obyvatelia a návštevníci Košíc. Vo vypredanom amfiteátri na Festivalovom námestí vystúpil Luciano Pavarotti 16. mája 1998.