< sekcia Kultúra

Adventný koncert si budete môcť vychutnať online

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Na programe sú dve symfonické diela - Symfónia č. 5 B dur, D. 485 Franza Schuberta z roku 1816 a slávna Mozartova Symfónia č. 40 g mol, KV 550, ktorú skomponoval v roku 1788.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Slovenská filharmónia (SF) pozýva svojich priaznivcov na nedeľný online Adventný koncert Slovenského komorného orchestra pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela. Záznam koncertu môžu sledovať na stream.filharmonia.sk o 16.00 h. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

Ďalej spresnila, že na programe sú dve symfonické diela - Symfónia č. 5 B dur, D. 485 Franza Schuberta z roku 1816 a slávna Mozartova Symfónia č. 40 g mol, KV 550, ktorú skomponoval v roku 1788.

Piata symfónia Franza Schuberta bola v 19. storočí známa ako "symfónia bez trúbok a bicích", no absentujú v nej i klarinety. Zo všetkých autorových symfónií vyžaduje najmenšie obsadenie. "Dielo si získalo obdiv najmä vďaka Schubertovej melodickej invencii, odvážnej harmónii a majstrovskej polyfónii," priblížila Tolstova.

Symfónia g mol, KV 550 patrí do Mozartovej záverečnej symfonickej trilógie. "Naplno sa v nej odzrkadľuje skladateľov vrcholný štýl, v ktorom sa oveľa výraznejšie než predtým prikláňa k tragickejším výrazovým polohám a kontrapunktu," poznamenala Tolstova.

Filharmónia upozorňuje, že po odvysielaní ostáva nedeľný Adventný koncert SKO v jej hudobnom archíve. Záujemcovia ho nájdu na stream.filharmonia.sk.