< sekcia Kultúra

HUDOBNÝ SVET SMÚTI: Legenda amerického folku podľahla koronavírusu

Na archívnej snímke z 20. júna 2017 legenda americkej folkovej hudby John Prine, všeobecne pokladaný za jedného z najvplyvnejších skladateľov svojej generácie, pózuje v Nashville. Foto: TASR/AP

Bruce Springsteen vyhlásil hudobníka za skutočný národný poklad a národného skladateľa pre (celé nasledujúce) veky.

New York 8. apríla (TASR) - Legenda americkej folkovej hudby John Prine, všeobecne pokladaný za jedného z najvplyvnejších skladateľov svojej generácie, zomrel v utorok na komplikácie po nákaze novým koronavírusom. Mal 73 rokov. Tlačovú agentúru AFP o tom v mene rodiny informoval umelcov hovorca.

Prineova manželka Fiona zverejnila 3. apríla odkaz na sociálnych sieťach, že milovaný hviezdny autor country hudby a folku je už ôsmy deň napojený na pľúcny ventilátor na jednotke intenzívnej starostlivosti a má zápal oboch pľúcnych lalokov.

Prine, kedysi prezývaný "Mark Twain americkej skladateľskej tvorby", pôsobil v hudobnej branži päť desaťročí. Vybudoval si imidž majstra nečakaných slovných spojení, ktorý skladá melancholické príbehy s dávkou surrealistického vtipu.Prinea uvádzal medzi svojimi obľúbenými skladateľmi a spevákmi aj Bob Dylan a z rozsiahleho zoznamu skladieb od folkovej skupiny svojho kolegu spomínal pieseň Lake Marie.

Prine sa narodil 10. októbra 1946 v dedine Maywood v americkom štáte Illinois. Hudba sa stala jeho koníčkom, potom začal v 60. rokoch minulého storočia pôsobiť na muzikantskej scéne v Chicagu a tam ho objavila country hviezda Kris Kristofferson.

Jeho debutový album z roku 1971 nazvaný John Prine získal veľký ohlas medzi kritikmi. Bola to prvá autorova zbierka jedinečných výpovedí o spoločnosti a protestných piesní, vďaka ktorým sa z neho stal trubadúr Ameriky na nasledujúce desaťročia. Album bol hudobným časopisom Rolling Stone v roku 2012 zaradený do zoznamu 500 najlepších albumov všetkých čias, dostal sa na 452. priečku.

Prineov hit proti vietnamskej vojne Your Flag Decal Won't Get You Into Heaven Anymore sa stal aktuálnym druhýkrát po roku 2000, keď USA vstúpili do vojen v Afganistane a Iraku. Prine si za túto skladbu na koncertoch vyslúžil standing ovations, ale inak aj nahnevané nenávistné reakcie.

"Jeho hudba je mimoriadne veľavravná - a žije na tej istej 'planéte' ako Neil Young a John Lennon," povedal o Prineovi v roku 2008 Roger Waters z britskej kultovej skupiny Pink Floyd.

Bruce Springsteen vyhlásil Prinea za "skutočný národný poklad a národného skladateľa pre (celé nasledujúce) veky". Dodal: "Stratou Johna Prinea sme zdrvení."

Prine dvakrát v živote bojoval s rakovinou a svoj posledný album vydal v roku 2018.