< sekcia Kultúra

Insitní maliari zo srbskej Vojvodiny vystavujú v Bratislave

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Expozícia v Kalabe približuje aj históriu presídľovania Slovákov na Dolnú zem, kde doteraz žije v Srbsku vyše 50.000 Slovákov

Bratislava 5. júla (TASR) – Dnešný Deň zahraničných Slovákov si v Bratislave uctili dvoma výstavami insitní maliari zo srbskej Vojvodiny.

"Neviem, či moji predchodcovia mali takéto výnimočné privilégium, že v jeden deň otvárali dve reprezentatívne výstavy svojich rodákov. Táto slovenská kovačická maliarska komunita je mostom, ktorý nás stáročia spája," na vernisáži výstavy (4.7.) v predvečer pamätného dňa povedal srbský veľvyslanec na Slovensku Šani Dermaku.

V kostole Klarisky sú pestrofarebné olejomaľby Pavla Ljavroša (1958). Tento pokračovateľ svetoznámej kovačickej insitnej školy patrí k jej najvýznamnejším súčasným predstaviteľom.

"Z našich umelcov je jediným držiteľom Gran Prix galérie Pro Arte Kasper vo Švajčiarsku. Ide o jedno z najprestížnejších ocenení insitného maliarstva na svete. Vystavoval v metropolách ako Paríž, Rím, Madrid, Lisabon, Viedeň, Brusel, New York či Tokio," účastníkom vernisáže predstavil Ljavroša Pavel Babka, riaditeľ galérie Babka v Padine, ktorá v Srbsku združuje a prezentuje slovenských insitných umelcov po celom svete.

Pavel Ljavroš sa na otvorení expozície predstavil aj vlastnou hudobnou tvorbou. Popri ňom vystavuje obrazy syn Pavel Ljavroš (1997). I on je inšpirovaný životom, prácou, tamojšou dedinskou a prírodnou scenériou, ktorú maľuje svojským fantazijným spôsobom. Ich výstava potrvá do 24. júla.

V centre krajanského inštitútu Kalab je druhá prezentácia, tentoraz v podaní insitných maliarok zo Srbska. Medzi ne patrí najmladšia vystavujúca žena, kovačická rodáčka Eva Hrková (1985). "Rok a pol som chodila na hodiny maľovania k Zuzane Chalupovej. Podobne ako ona najradšej maľujem deti, prírodu a zvieratá, ale už svojim štýlom a viacerými maliarskymi technikami," prezradila Hrková, ktorá na otvorenie výstavy prišla v kroji a s dvoma malými deťmi.

Expozícia v Kalabe približuje aj históriu presídľovania Slovákov na Dolnú zem, kde doteraz žije v Srbsku vyše 50.000 Slovákov. Okrem iných založili obec Kovačicu (1802), v ktorej nasledujúce generácie najviac udržiavajú slovenčinu a predstavujú našu unikátnu menšinu v zahraničí. Panely informujú o školstve a iných oblastiach života. Nechýba insitné umenie v čele s jeho najznámejšími predstaviteľmi, akými boli Martin Jonáš, Ján Sokol, Martin Paluška, Ján Kňazovic, Zuzana Chalupová a iní.

Vytvorili diela plné naivného pôvabu, jednoduchej krásy a pestrej farebnosti, ktoré približujú výjavy z prírody, poľnohospodárske práce, zvieratá, remeslá i ľudovú zábavu. Ich obrazy vlastnia herci Alain Delon, Ursula Andressová, tenista Novak Djokovič, španielsky kráľ Juan Carlos I., členovia hudobnej skupiny Rolling Stones či posádky Apollo 11, viacerí prezidenti a ďalšie známe osobnosti zo sveta politiky, športu i šoubiznisu. V Kovačici je od roku 1952 Galéria insitného umenia. Vznikla pri 150. výročí založenia obce.

Výstava v Kalabe potrvá do septembra.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.