Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Kultúra

Ivan Palúch chce na filmové plátno uviesť príbeh Mateja Hrebendu

Slávnostné odhalenie dlaždice hercovi Ivanovi Palúchovi na filmovom chodníku slávy v Bratislave sa uskutočnilo v stredu 17. júna 2015 pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava na Laurinskej ulici v Bratislave. Na slávnosti sa osobne zúčastnil ocenený laureát - Ivan Palúch a známe herecké osobnosti. Na snímke herec Ivan Palúch (vpravo) a herec Štefan Kvietik. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Pamätnú dlaždičku so svojím podpisom pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava odhalil herec v stredu 17. júna.

Bratislava 18. júna (TASR) – Filmový chodník slávy v Bratislave zdobí meno ďalšej hereckej legendy. Pamätnú dlaždičku so svojím podpisom pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava odhalil v stredu 17. júna Ivan Palúch. "Je to fantázia, absolútna, je to niečo neuveriteľného, že prišiel Pišta Kvietik, primátor a všetci," reagoval po ceremónii dojatý herec, ktorý sa týmto ocenením pripojil k svojim kolegom Ladislavovi Chudíkovi, Márii Kráľovičovej, Jozefovi Adamovičovi, Štefanovi Kvietikovi a Eve Krížikovej, ktorí už majú svoju pamätnú dlaždičku na Filmovom chodníku slávy.



"Človek musí robiť všetko poctivo a hlavne treba veľa študovať, myslím obdobia, históriu, atď. Najväčšia vec, ktorá môže stretnúť mladého herca, je, aby mal výborných učiteľov," reagoval Ivan Palúch pre TASR na otázku, ako sa dnes pozerá na svoje divadelné, televízne a filmové začiatky. Medzi svojich učiteľov, ľudí, od ktorých sa ako mladý herec mohol "učiť svojmu kumštu", zaradil napríklad českého režiséra Františka Vláčila, ale aj herca Miloša Kopeckého. Z legendárnych umelcov pôsobiacich v Bratislave spomenul Jozefa Budského, Ctibora Filčíka a Gustáva Valacha. "Najviac mi dal v prvom rade Miloš Kopecký, bol to fantastický človek a učiteľ, potom samozrejme František Vláčil, vynikajúci človek, pedagóg, historik, prezývali sme ho, že je to chodiaca encyklopédia," zaspomínal si na slávne mená Ivan Palúch, ktorý ďalej menoval "vynikajúcich kumštírov", členov Činohry Slovenského národného divadla Ladislava Chudíka a Ctibora Filčíka. "Boli geniálni, bolo od koho sa učiť," doplnil herec. ktorý 20. júna oslávi 75 rokov.

Ivan Palúch sa v roku 1969 prešiel po červenom koberci s francúzskou herečkou Annie Girardot na prestížnom MFF Cannes, kde uvádzali hneď tri filmy, v ktorých hral jednu z hlavných postáv. To sa doposiaľ nepodarilo žiadnemu hercovi zo Slovenska. Spolupracoval s výraznými osobnosťami európskeho filmu, okrem Františka Vláčila to bol aj Aleksandar Petrović či Volker Schlöndorff. Hereckými partnermi rodáka zo Zvolena boli aj Anna Karina a David Warner. Sľubne rozvíjajúcu sa kariéru Ivana Palúcha však narušila normalizácia. Dnes z neho však necítiť žiadne stopy hnevu, skôr chuti ešte niečo vytvoriť. "Chcel by som natočiť film o jednom z najvýznačnejších ľudí slovenskej histórie," naznačil herec, ktorého v domácom prostredí preslávil televízny seriál Adam Šangala (1972) a u detských divákov zasa filmová rozprávka Princ Bajaja (1971). "Za najhoršieho obdobia maďarizácie Slovákov bol tu nejaký Matej Hrebenda, ktorý bol sám slepý a pritom roznášal svetlo poznania po dedinách, mestečkách, kaštieľoch. Bol to hrdina, ktorý doteraz nie je literárne ocenený a už nehovorím o ocenení filmovom," poznamenal Ivan Palúch, ktorému v roku 2008 na Art Film Feste v Trenčianskych Tepliciach udelili ocenenie Herova misia za mimoriadny prínos do hereckého umenia v oblasti filmu. "Chcel by som sa prihovoriť nášmu milovanému pánovi ministrovi kultúry, aby našiel pár peniažkov na to, aby nakrútil film o tomto ohromnom fantastickom človeku," dodal herec na margo historickej postavy Mateja Hrebendu, ktorého príbeh by rád videl na filmovom plátne.