Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Kultúra

Ján Greššo odstupuje z funkcie riaditeľa nitrianskeho divadla

Na archívnej snímke Ján Greššo Foto: TASR/Henrich Mišovič

Do nitrianskeho divadla nastúpil v roku 1976.

Nitra 14. decembra (TASR) – Ján Greššo dnes oficiálne oznámil svoj úmysel odísť z funkcie riaditeľa Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Zriaďovateľa divadla, ktorým je Nitriansky samosprávny kraj (NSK), požiadal o uvoľnenie z funkcie štatutára DAB a tiež o uvoľnenie z interného stavu divadla. Greššo, ktorý je zároveň aj regionálnym poslancom, dnes na zasadnutí krajského zastupiteľstva oznámil, že z funkcie riaditeľa chce odísť k 30. júnu 2016.

„Zároveň chcem požiadať Zastupiteľstvo NSK a členov komisie kultúry, aby pri výbere nového riaditeľa nitrianskeho divadla nerozhodovali žiadne politické kritériá, ale úlohu zohrávala výlučne odbornosť kandidátov. Ako príklad uvádzam divadlo v Jihlave, kde odborné hľadisko bolo také dôležité, že nemali problém zvoliť za riaditeľa uchádzača zo Slovenska,“ povedal Greššo. Zároveň zastupiteľstvu odporučil, aby konkurz na nového riaditeľa DAB prebehol už začiatkom roka 2016, aby bol už v jarných mesiacoch známy víťaz.

Ján Greššo nastúpil do nitrianskeho divadla v roku 1976. Riaditeľom sa stal v roku 2001. Z interného stavu DAB v Nitre tak odchádza po 40-ročnom hereckom pôsobení a po 15 rokoch v riaditeľskej funkcii. „Myslím, že sa nemám za čo hanbiť. Ten, kto príde po mne, bude mať trošku lepší štart ako ja. Po ekonomickej stránke je to dnes lepšie a pokiaľ ide o tú umeleckú, tak DAB malo vždy veľmi dobré meno. Treba dať priestor mladým. Bol by som rád, keby sa riaditeľom stal niekto z nitrianskeho divadla. Vždy sa to osvedčilo, pretože pozná prostredie a prostredie pozná jeho. Kolektív v DAB je veľmi šikovný, takže bude z čoho vyberať,“ myslí si Greššo.

Nový riaditeľ by podľa jeho slov mal kontinuálne pokračovať v tom, čo už vytvorili jeho predchodcovia. „O to som sa snažil aj ja. Pretože tí, ktorí tu boli pred nami, vychovali nitrianskeho diváka tak, že je už zvyknutý na dobré a kvalitné divadlo, na dobrý repertoár. To by som chcel odkázať mladým. Aby to, čo sme budovali, neznevážili, ale v tom pokračovali,“ skonštatoval Greššo.

Ako dodal, divadelnému a hereckému umeniu sa plánuje venovať aj naďalej, viac času však chce venovať svojej rodine. „Budem si naprávať reputáciu, pretože pri mojej práci som nemal toľko času na rodinu, na vnúčatá. Ale budem sa venovať aj sebe. Je toľko knižiek, ktoré som si chcel prečítať a nemal som kedy, toľko filmov, ktoré by som si chcel pozrieť. A moje herecké pôsobenie bude také, že budem hrať externe. Ak ma divadlo bude potrebovať, rád si prídem zahrať. Snažím sa držať si dabing, ktorý ma veľmi baví, a budem rád, ak príde nejaká ponuka zahrať si v inscenácii alebo vo filme, niečo mám aj rozrobené, takže nudiť sa určite nebudem,“ dodal Greššo.