Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Kultúra

Ján Uličiansky je autorom rozhlasových hier a kníh pre deti a mládež

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Uličiansky je držiteľom viacerých literárnych a divadelných ocenení.

Bratislava 15. októbra (TASR) – Spisovateľ Ján Uličiansky, dramatik a dramaturg, je autorom rozhlasových hier a kníh pre deti a mládež. Na rozprávkovom svete, ktorý stvárňuje vo svojej tvorbe, sa podieľa autorova fantázia a svojská interpretácia sveta. Príbehy obsahujúce svojrázne podobenstvá a údernú pointu vypovedajú o kvalite života a vzťahoch súčasného človeka.

Hoci sa Uličiansky narodil 29. októbra 1955 v Bratislave, od troch rokov vyrastal v Košiciach. V základnej škole navštevoval bábkarský súbor a to ho nasmerovalo na kariéru bábkového režiséra. Vyštudoval dramaturgiu a réžiu bábkového divadla na pražskej Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU). Do roku 1987 bol dramaturgom a režisérom Bábkového divadla v Košiciach. Od roku 1988 pracoval ako dramaturg hier pre deti a mládež v Slovenskom rozhlase (v súčasnosti Rozhlas a televízia Slovenska - RTVS). Pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, bol vedúcim Katedry bábkarskej tvorby.

Spisovateľ debutoval v roku 1974 rozhlasovou rozprávkou Aťa a jej priatelia, dva roky nato napísal hru Tik Tak, ktorú neskôr prepísal aj do divadelnej podoby. Do literatúry vstúpil v roku 1981 knižkou rozprávok Adelka Zvončeková. Pre deti a mládež sú určené aj knižky Nedeľa, Snehuliacke ostrovy, Máme Emu, Veverička Veronka, Veveričky, Drak Plamienok, Malá princezná, Analfabeta Negramotná, Leonardo, kocúr z ulice.

Pre deti napísal bábkové hry Čáry Máry Fuk (1978), Janko Pipora (1983), Bohatier Kremienok (1987), Peter Kľúčik (1996), Prípad hrášok (2004), Čarodejníkov učeň (2006), Panáčik (2012) a iné. Pre dospelých je určená jeho hra Alergia (1995).

V novembri 2008 uviedla Činohra Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave jeho rozprávkovú hru Kocúr na kolieskových korčuliach. V roku 2010 sa v Činohre Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach uskutočnila premiéra rozprávky Štyria škriatkovia a víla z jeho autorskej dielne. V tom istom roku sa režijne podieľal na uvedení detskej opery Kominárik v SND.

Cyklickú zábavno-vzdelávaciu reláciu pre deti od päť do sedem rokov Trpaslíci pre RTVS vytvoril ako kreatívny producent a autor. Komédiu Zvonkohra o košickej Urbanovej veži napísal pre Košice v roku 2013, keď sa toto mesto hrdilo titulom Európske hlavné mesto kultúry.

Uličiansky je držiteľom viacerých literárnych a divadelných ocenení. Na 29. kongrese Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY, The International Board on Books for Young People), ktorý sa v roku 2004 uskutočnil v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike, si ako jediný z autorov prevzal dve prestížne ocenenia - certifikát za nomináciu na Cenu Hansa Christiana Andersena a zápis na Čestnú listinu IBBY 2004 za knihu Pán Prváčik. V januári 2009 ho vtedajší prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vymenoval za profesora v odbore divadelné umenie.