< sekcia Kultúra

Jana Kirschner vydáva nový štúdiový album Moruša

Predstavenie nového albumu a koncertného programu speváčky Jany Kirschner 11. novembra 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Prvý album Moruša Biela ponúka deväť piesní z autorského pera speváčky a producenta Eddieho Stevensa.

Bratislava 11. novembra (TASR) – Nový štúdiový album s názvom Moruša vydáva dnes známa slovenská speváčka Jana Kirschner (1978). Prichádza s ním po viac ako troch rokoch, keď predchádzajúci album Krajina Rovina vyšiel v máji 2010. Celý projekt Moruša vydá štvornásobná zlatá slávica na dvoch albumoch, Moruša Čierna a Moruša Biela.

Prvý album Moruša Biela ponúka deväť piesní z autorského pera speváčky a producenta Eddieho Stevensa. Sú nimi Až príde večer, Promenáda, Divná, Sama, Palisády, Z jedného Martina, Iba raz, O hore a vtáčkovi, deviatou je pieseň Vidina. Nahrávala ho počas dvoch týždňov v štúdiu Sono Records Nouzov pri Prahe.

Vydanie albumu už avizoval singel Sama. „Pesničku som zložila ja a bola to prvá pieseň z toho projektu. Text vznikol zároveň s hudbou, bola to presne tá situácia, keď sa pieseň narodí naraz. Nahrávali sme ju všetci naraz, a toto bol jediný okamih, keď sa všetci muzikanti stretli v štúdiu. V tej piesni je radosť aj smútok a dokonale vystihuje spirit celého albumu,“ uviedla Jana.

Osemnásť muzikantov z Veľkej Británie, Česka a Slovenska hrá v jednotlivých skladbách, producentom projektu je Eddie Stevens, pod jeho dohľadom vznikol akýsi rodinný orchester, v ktorom sa stretli husle, akordeón, violončelo, marimba, klarinet alebo cimbal. Na projekte spolupracovali špičkoví muzikanti zo sveta klasickej hudby Miloš Valent, Marcel Comendant, Jozef Ľupták, Boris Lenko, Braňo Dugovič a mužský spevácky kvartet. Anglickú časť zastúpili známi štúdioví hudobníci Rob Mullarkey, Tom Skinner a Nathaniel Keen.„Pre niekoho možno úlet, lebo je to svojím spôsobom aj uletené, čo bol náš zámer, aj sme to plánovali. Spolupracovali sme s kapelou After Phurikane, a tam sa objavila vo mne túžba vytvoriť niečo, čo pochádza z tohto regiónu. Niečo naše, niečo neovplyvnené západnou popovou kultúrou. Aj napriek tomu, že som očakávala debatu či kritiku, že nie všetci budú nadšení. Bola som do toho ochotná ísť, lebo čoraz viac mám pocit, že je tu veľmi málo vecí, ktoré sú samy za seba, chcela som vytvoriť niečo, čo je z domu,“ povedala pre TASR na dnešnej predpremiére albumu speváčka.

Album vychádza na značke Slnko records. „Veľkí vydavatelia mali záujem, dostali sme osem ponúk, väčšinou z Českej republiky. Takmer pred podpisom zmluvy s jedným z nich sme sa rozhodli zmeniť a šli sme s týmto vydavateľstvom, čo sú naši blízki priatelia. Vážime si ich prácu, ktorú robia už roky, som veľmi spokojná,“ dodala pre TASR speváčka.Jana Kirschner predstaví projekt na špeciálnom koncertnom turné Moruša Biela Tour, ktoré sa začína 13. novembra v Trenčíne. Deň nato bude koncertovať v Bratislave, ďalšími mestami budú Žilina (15.11.), Martin (16.11.), Prešov (19.11.) a Banská Bystrica (20.11.). Na jar budúceho roku plánuje speváčka turné v Českej republike a v lete vydá druhú časť projektu Moruša Čierna.