< sekcia Kultúra

Janko Lehotský prichádza s knihou Vidíme sa čo nevidieť

Na archívnej snímke Janko Lehotský. Foto: TASR/Milan Kapusta

Do života ju uviedli Milan Lasica a Juraj Heger.

Bratislava 12. novembra (TASR) – Kniha Mariky Eisler Studeničovej a Janka Lehotského s názvom Vidíme sa čo nevidieť prichádza v týchto dňoch na pulty slovenských knižných obchodov. V legendárnom bratislavskom Véčku ju za účasti autorov v pondelok večer (11. 11.) predstavilo vydavateľstvo Slovart. Do života ju uviedli Milan Lasica a Juraj Heger. Jej vydanie privítajú najmä fanúšikovia Janka Lehotského a skupiny Modus.

Legenda slovenskej populárnej hudby Janko Lehotský rozpráva príbeh svojho života. Spevák, klavirista a skladateľ otvára trinástu komnatu svojho detstva a mladosti, spomína na časy účinkovania v slávnom V-klube a v zahraničných baroch, i na roky, keď ako kapelník skupiny Modus slávil najväčšie úspechy. Autorka Marika Eisler Studeničová zámerne zachovala autentickosť Lehotského dadaistického prejavu, čím odkrýva jeho svojrázny zmysel pre humor. Súčasťou knihy sú okrem bohatého obrazového materiálu aj príspevky jeho priateľov a spolupracovníkov, ako sú Marika Gombitová, Milan Lasica, Miro Žbirka, Peter Lipa, Laco Lučenič, Kamil Peteraj, Boris Filan aj ďalší umelci.

„Janko Lehotský do slovenskej populárnej piesne roky trpezlivo vnášal moderné trendy a nezameniteľný „raycharlesovský“ feeling. Spevák, klavirista a skladateľ s charakteristickým hlasom a obľubou v molovej pentatonike, v rockovej hudbe často používanej stupnici piatich tónov. Dadaista, ktorého reči rozumejú len tí, ktorí rozumieť chcú. Hovoria o ňom, že je muzikantský génius a svetovým sa nestal len preto, lebo zostal verný krajine, v ktorej sa narodil. Našťastie, pretože takto sa môžeme z velikána populárnej hudby tešiť doma na Slovensku,“ uviedla ku knihe a jej hlavnej postave autorka Marika Eisler Studeničová.