< sekcia Kultúra

Ji.hlava sa začne poctou V. Chytilovej a J. Kučerovi

VĚRA CHYTILOVÁ, archívna snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Ceny pre 23. ročník dokumentárnej Ji.hlavy navrhol čínsky umelec a aktivista Aj Wej-wej.

Bratislava 21. októbra (TASR) - Svetová premiéra filmu Jakuba Felcmana Jaroslav Kučera Deník odštartuje vo štvrtok (24. 10.) medzinárodný festival dokumentárnych filmov (MFDF) Ji.hlava. Na slávnostnom otvorení tiež udelia ocenenie pre najlepší krátky dokument. Ceny pre 23. ročník dokumentárnej Ji.hlavy navrhol čínsky umelec a aktivista Aj Wej-wej. TASR o tom za organizátorov informovala Zuzana Kopáčová.

Felcmanov otvárací film je poctou Jaroslavovi Kučerovi, jednému z najoriginálnejších kameramanov československej novej vlny, a tiež jeho žene, režisérke Věre Chytilovej. "Tento rok by sa dožili deväťdesiat rokov. Sme veľmi radi, že práve týmto osobným a objavným filmom si môžeme uctiť ich výročie," hovorí riaditeľ festivalu Marek Hovorka. Jaroslav Kučera, ktorý sa podieľal napríklad na vzniku filmov Všichni dobří rodáci, Démanty noci, Noc na Karlštejne či Adéla ještě nevečeřela, bol navyše v nedeľu (20. 10.) ocenený in memoriam Cenou Ministerstva kultúry ČR za prínos v oblasti kinematografie a audiovízie.

"Je to skutočný filmový denník, ktorý obsahuje ako skromné výjavy z rodinného života, tak obrazové experimenty a skúšky. Pripomína správu, ktorá bola mnoho rokov zavretá vo fľaši - a my sme ju vytiahli. Snažili sme sa, aby zostala neporušená, nezohýbaná. Načúvali sme materiálu a snažili sa zachovať svet Jaroslava Kučeru taký, aký bol," priblížil režisér Felcman. Dodal, že ide o osobný pohľad na búrlivé šesťdesiate roky, na náraz rokov sedemdesiatych, ale i o príbeh jedného vzťahu a dospievania detí. "Je to materiál, aký má vo svojom osobnom archíve dnes skoro každý, pravda, tento urobili dvaja výsostní filmári, osobnosti, ktoré zásadne ovplyvnili podobu českého filmu. Čím otvorenejší a pozornejší pohľad diváka, tým viac sa filmový materiál dokáže odmeniť," dodal Felcman. Hudbu k filmu zložil Aid Kid.

MFDF Ji.hlava ponúkne do 29. októbra premiéry českých filmov, prehliadku slovenského dokumentu 60. rokov, retrospektívu ukrajinského režiséra Felixa Soboleva, filmy žien o ženách i doteraz nezverejnené zábery z posledných rokov Václava Havla. Festival tento rok dáva významný priestor východoeurópskym tvorcom. Kompletnú retrospektívu venuje kazašskému režisérovi Sergejovi Dvorcevojovi Celkovo premietne 277 filmov, z toho 91 v svetovej premiére, 47 v medzinárodnej premiére a 17 premiér európskych. Hlavným porotcom bude rumunský režisér Cristi Puiu.