< sekcia Kultúra

Zomrel renomovaný hudobný skladateľ John Tavener

John Tavener Foto: TASR/AP Photo

Od roku 2000 bol John Tavener, laureát viacerých cien, nositeľom šľachtického titulu sir za prínos k hudbe.

Londýn 12. novembra (TASR) - Britský hudobný skladateľ John Tavener, ktorého najznámejšie opusy patrili do žánru religióznej vokálnej hudby, zomrel dnes doma v Child Okeforde na juhu Anglicka vo veku 69 rokov. Informáciu priniesla s odvolaním sa na komponistovo vydavateľstvo Chester Music tlačová agentúra AP.

Rodák z Londýna sa pôvodne chcel stať koncertným klaviristom, čo mu však znemožnili zdravotné problémy. Štúdium kompozície sa tak pre neho spočiatku stalo akousi náhradou, neskôr vášňou, ktorá mu čoskoro priniesla prvé ocenenia.

Tak napríklad s kantátou Kain a Ábel získal v roku 1965 Cenu monackého kniežaťa Rainiera. Definitívny prienik medzi etablovaných umelcov sa skladateľovi podaril s inou kantátou The Whale, ktorú v svetovej premiéra uviedol pri otváracom koncerte orchester London Sinfonietta (1968). Komponista sa čoskoro mohol tešiť z kontraktu s firmou Apple Records kultovej skupiny Beatles.

Sedemdesiate a osemdesiate roky minulého storočia boli pre skladateľa, ktorý musel prekonávať neľahké obdobie tvorivej krízy, náročné a na úspechy chudobnejšie. K umeleckým problémom sa pridružili i dôsledky mozgovej príhody a ťažkosti v súkromnom živote, rozpad manželstva, depresie sprevádzané konzumáciou neprimeraného množstva alkoholu. Podľa vlastných slov mu však pri prekonávaní krízy nesmierne pomohli stretnutia s viacerými duchovnými.

Až po zvládnutí náročného kardiochirurgického zákroku v roku 1991, pri ktorom ho lekári museli oživovať, skladateľ - dlhoročný člen pravoslávnej cirkvi - definitívne prekonal pretrvávajúcu blokádu v komponovaní i súkromnom živote. Táto fáza života mu vyniesla svetový ohlas viacerých kompozícií a ďalšie manželstvo s dvoma dcérami.

V širokej verejnosti sa Tavenerovo meno stalo pojmom po uvedení jeho diela Song for Athene na pohrebe tragicky zosnulej princeznej Diany.

Od roku 2000 bol Tavener, laureát viacerých cien, nositeľom šľachtického titulu sir za prínos k hudbe.