Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Kultúra

Koprodukcia BBD a českého Divadla Drak získala piate ocenenie

Ilustračná snímka. Foto: TASR František Iván

Ocenená inscenácia vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Česko-Slovenska ako koprodukčný projekt BBD a českého Divadla Drak.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Koprodukcia Bratislavského bábkového divadla (BBD) a Divadla Drak z Hradca Králové získala ocenenie Českého strediska Medzinárodnej únie bábkarov. Cena Erik patrí súborom za spoločnú inscenáciu "Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko". "Ocenenie získali po účasti na 33. ročníku prehliadky bábkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem, ktorú organizuje Spolok na vydávanie časopisu Loutkář spolu s Českým strediskom UNIMA," uviedol pre TASR Stanislav Várady z BBD.

Spresnil, že Cena Erik je ocenením pre najinšpiratívnejšiu bábkarskú inscenáciu, uvedenú v predchádzajúcej divadelnej sezóne. Cenu udeľuje České stredisko Medzinárodnej únie bábkarov UNIMA na základe hlasovania oslovených odborníkov na bábkové a alternatívne divadlo.

Ocenená inscenácia vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Česko-Slovenska ako koprodukčný projekt BBD a českého Divadla Drak. Text pripravil niekdajší dramaturg BBD Peter Galdík a riaditeľ Divadla Drak Tomáš Jarkovský. O režisérsku stoličku sa podelili umelecký šéf Divadla Drak Jakub Vašíček so slovenským režisérom Šimonom Spišákom. Scénu a bábky navrhol scénograf Karel Czech, kostýmy výtvarníčka Tereza Vašíčková a hudbu zložil Daniel Čámský.

V inscenácii účinkujú členovia oboch umeleckých súborov Frederika Kašiarová, Peter Pavlík v alternácii s hosťom Ľubošom Janákom, Ľubomír Piktor, Šimon Dohnálek, Milan Hajn a Pavla Lustyková.

Várady pripomína, že pre tvorcov a účinkujúcich je to už piaty úspech. Inscenácia získala aj hlavnú cenu na medzinárodnom festivale Spectaculo Interesse, režiséri Šimon Spišák a Jakub Vašíček dostali českú Cenu Divadelných novín 2023 za réžiu. Herec Ľubomír Piktor získal za postavu Jánošíka Výročnú cenu Literárneho fondu a bol v širšej nominácii na českú Cenu Thálie 2023.