Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Kultúra

Košické Divadlo Thália uvedie hru s názvom Otec, Matka, Chlast

Na snímke zľava dramaturg divadla Thália Színház Miklós Forgács, herec divadla Thália Színház Róbert Lucskay a režisér divadla Thália Színház József Czajlik počas tlačovej besedy divadla Thália Színház k premiére one man show Otec, Matka, Chlast v Košiciach 21. marca 2022. Foto: TASR – František Iván

Hra má ponúknuť zmes pestrých štýlov rozličných žánrov a nálad.

Košice 21. marca (TASR) – Košické maďarské Divadlo Thália Szinház uvedie premiéru divadelnej hry s názvom Otec, Matka, Chlast. Pôjde o viacžánrovú one man show o závislosti rodiča z pohľadu dieťaťa v podaní herca Róberta Lucskaya. TASR o tom informovalo divadlo.

Lucskay pripomenul, že alkoholizmus je jednou z najrozšírenejších závislostí, spôsobuje pritom fyzické, psychické a duševné problémy. „My sa na to snažíme upriamiť pozornosť, ale takým spôsobom, aby to pre diváka nebolo zaťažujúce, ale skôr zábavné a poznávacie. Otvárame a skúmame takú tému, ktorú napriek tomu, že je veľmi rozšírená, mnohí tabuizujú,“ povedal s tým, že diváka chcú povzbudiť v tom, aby sa pozreli problému do očí. Hra má ponúknuť zmes pestrých štýlov rozličných žánrov a nálad.Dramaturg divadla a spoluautor hry Miklós Forgács spresnil, že ide o autorskú inscenáciu, v ktorej účinkuje jeden herec. „Na jednej strane hovorí o sebe, o svojom živote – vymyslel pre seba napoly fiktívnu postavu 'hladného herca', ktorý žije svoj každodenný herecký, ľudský život tvorcu. Na druhej strane v sebe skrýva traumu človeka, ktorý vyrastal v rodine, kde bol otec alkoholikom,“ uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii. Kým táto problematika ovláda jeho vnútorný život, pohľad na ňu je podľa jeho slov prekvapujúco zábavný, hravý a vtipný. V predstavení sa však zároveň rozpráva aj o pocitoch a situáciách či o vytržení a strachu.

Premiéra hry bude vo štvrtok (24. 3.) o 19.00 h v Divadle Thália.