Quantcast
< sekcia Kultúra

Košické Štátne divadlo uvedie baletnú verziu Anny Kareniny

Vo chvíli, keď v hlavných postavách prebieha proces uvedomovania si seba samého, bude divák svedkom ich stroskotania, ktoré ich vedie k životnej zrelosti a múdrosti.

Košice 23. apríla (TASR) - Treťou premiérou baletného súboru košického Štátneho divadla (ŠD) v aktuálnej sezóne bude 25. apríla autorský neoklasický balet Anna Karenina mladého ruského režiséra a choreografa Kirilla Simonova na motívy svetoznámeho románu ruského klasika Leva Nikolajeviča Tolstého.

„Svetoznámy príbeh Anny Kareniny žne úspechy po celom svete v rôznych spracovaniach. Filmoví či divadelní režiséri prostredníctvom neho skúmajú spoločnosť pohľadom do ľudských vzťahov a do vnútra človeka samotného. Aj mladý ruský režisér a choreograf Kirill Simonov si exkluzívne pre košický balet vybral Annu Kareninu pre odhalenie premenlivosti človeka, túžby po šťastí a úsilia o mravné sebazdokonalenie,“ povedal tlačový tajomník ŠD Svjatoslav Dohovič.

Vo chvíli, keď v hlavných postavách prebieha proces uvedomovania si seba samého, bude divák svedkom ich stroskotania, ktoré ich vedie k životnej zrelosti a múdrosti. „Celkové tragické ladenie baletnej drámy, ktoré môže vyvolávať úzkosť a nepokoj, korešponduje aj so samotným Tolstého vyjadrením nesúhlasu s vývojom v Rusku. Anna Karenina zobrazí typ nevernej ženy a láskyplnej matky, nie príliš romanticky ladenej, ctiacej si morálne hodnoty. Anna v mimomanželských vzťahoch nehľadá chýbajúcu romantiku, ale len jedinú lásku k osudovému mužovi,“ dodal Dohovič.

Režisér Kirill Simonov sa narodil v ruskom meste Petrozavodsk v roku 1975. Choreografiu vyštudoval na slávnej Vaganovej akadémii v Moskve. Získal niekoľko prestížnych choreografických cien za svoju neoklasickú tvorbu a medzi jeho popredné diela patrí Luskáčik v Mariinskom divadle Petrohrad, na ktorom spolupracoval so svetovým dizajnérom Mihailom Chemiakinom, Madame Lionelli v Albert Hall v Londýne, či balet Pulcinella v Novosibirskej opere. V realizačnom tíme v Košiciach má aj scénografa Emila Kapeliuscha a kostýmovú výtvarníčku Stefaniu von Grauroig. Ako hudobný podklad poslúži hudba ruského skladateľa Rodiona Ščedrina. V postave Anny Kareniny sa predstavia sólistky Eva Sklyarová, Ami Fujikawa, Boglárka Kovalski a Inessa Yagolnik, Vronského stvárnia Sergei Iegorov, Igor Pashko, Peter Rolik a Vasyl Sevastyanov.