< sekcia Kultúra

Na Kremnické gagy 2013 poputuje viac ako 250 umelcov z celej Európy

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Na Kremnických gagoch nemôže chýbať Radošinské naivné divadlo.

Bratislava/Kremnica 22. júla (TASR) – V závere augusta poputuje do Kremnice viac ako 250 umelcov z celej Európy na jedinečný multižánrový Festival humoru a satiry Kremnické gagy 2013. Festival, ktorý si tento rok pripíše už 33. ročník, sa uskutoční od 29. augusta do 1. septembra. Akadémia humoru aj tento rok udelí medzinárodnú cenu Zlatý gunár 2012 v kategórii divadelné inscenácie a kabarety, nominovaných je päť divadiel, Divadlo Husa na provázku Brno, Divadlo Disk Trnava, Naivní divadlo Liberec, Radošinské naivné divadlo a Športniki Praha.

Divadlo Husa na provázku sa uchádza o ocenenie s inscenáciou Trosečník III. Klaunské predstavenie o veľmi vážnych veciach, o samote, o hľadaní seba samého, o neporaziteľnej nádeji a túžbe prežiť v akomkoľvek svete, to je autorská inscenácia čerstvého absolventa činohernej réžie Jána Mikuša. Súbor založili v roku 1968 Eva Tálská, Peter Scherhaufer a Zdeněk Pospíšil, študenti divadelnej réžie Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, spoločne s ich učiteľom, dramaturgom Bořivojom Srbom, v roku 1972 sa divadlo stáva profesionálnym. Jeho členmi boli dnes také známe mená ako Boleslav Polívka, Miroslav Donutil, Jiří Bartoška, Dagmar Veškrnová-Havlová či Karel Heřmánek.

Trnavské Divadlo Disk získalo nomináciu

Trnavské Divadlo Disk získalo nomináciu za inscenáciu Solitudo, ktorá je brutálnou satirou o samote, kríze morálky, hodnôt a vzťahov v spoločnosti. Súbor Divadla Disk pôsobí na slovenskej amatérskej divadelnej scéne už od roku 1955. Rozhodujúci obrat v jeho činnosti nastal v roku 1986, keď so súborom začal spolupracovať Blaho Uhlár ako nový umelecký vedúci a režisér. Pod jeho vedením sa DISK zameral na autorské divadlo, priniesol aktuálne témy danej doby a stal sa jedným z priekopníkov nového smeru v slovenskom divadle – polytematickej dekompozície. 

Tretím nominovaným je Naivní divadlo Liberec s inscenáciou Loutky hledají talent, čo je populárna talentová súťaž v bábkovej paródii. Režisér Tomáš Dvořák do hry zapojil veľmi pestré panoptikum českých talentov v akcii. Nie veľmi úspešného kúzelníka Františka osloví jedného dňa tajomný manažér a ponúkne mu zmluvu o zastupovaní, a predovšetkým – úspech a slávu. Podmienkou je však výhra v súťaži Supertalent.

Radošinské naivné divadlo nemôže chýbať

Na Kremnických gagoch nemôže chýbať Radošinské naivné divadlo. O poctu sa bude uchádzať s najnovšou inscenáciou Jááánošííík po 300 rokoch. V Radošinskom naivnom divadle mali hneď niekoľko dôvodov, prečo sa znovu vrátili k tomuto predstaveniu z roku 1970. Prvým dôvodom bolo 300 rokov od popravy terchovského zbojníka Juraja Jánošíka. Druhým dôvodom je doteraz takmer 750 uskutočnených repríz pôvodného predstavenia. To je viac, ako mala akákoľvek iná pôvodná slovenská hra. A bol tu ešte jeden dôležitý motív, prečo sa po tretí raz divadlo vrátilo k Jááánošíííkovi, totiž neustále divácke prosby a želania, aby sa po prvej verzii hry (Jááánošííík, 1970) a druhom uvedení (Jááánošííík po tridsiatich rokoch, 2000) opätovne táto prelomová kabaretná hra dostala na scénu. 

Piatym nominovaným súborom je Športniki Praha s inscenáciou Gagarin, ktorá je veselou bábkovou retrospektívou o živote a diele prvého človeka vo vesmíre. Táto minimalistická paródia na budovateľské nadšenie za socializmu tak trochu ironicky pojednáva o živote a diele Jurija Alexejeviča Gagarina, prvého človeka vo vesmíre. Predstavenie pripomínajúce svojou formou legendárne malé javiskové formy je určené nielen mladým, ale aj dospelým divákom. Informáciu pre TASR poskytol dramaturgický tím festivalu.